fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatFrancja chce ostatecznie rozprawić się z palaczami

Francja chce ostatecznie rozprawić się z palaczami

Władze Francji rozszerzyły ogólnokrajowy zakaz palenia papierosów na wszystkie publiczne parki, lasy, plaże i okolice szkół.

Dotychczas to francuskie samorządy mogły wyznaczać na swoim terenie strefy zakazu palenia wyrobów tytoniowych. Chętnie z tego korzystały, bo w całym kraju jest ich aż 7200. Jednak teraz rząd centralny postanowił wprowadzić ogólnokrajowe przepisy, które znacznie ograniczą liczbę publicznych miejsc, w których będzie można palić. 

Po wejściu w życie zakazu, sankcjonowane będzie palenie na wszystkich plażach, w parkach, lasach i w pobliżu szkół. 

Dodatkowo podwyższony zostanie podatek nakładany na produkty tytoniowe. Obecnie paczka papierosów kosztuje we Francji ok. 11 euro. Po zmianach, które mają wejść w życie w 2025 roku, będzie to 12 euro, a dwa lata później 13 euro (czyli równowartość 56 złotych). 

Jednocześnie władze chcą od przyszłego roku zakazać cieszących się coraz większą popularnością jednorazowych e-papierosów. 

25 procent mieszkańców Francji w wieku 18-75 lat pali codziennie. Rząd szacuje, że w efekcie chorób związanych z nadużywaniem tytoniu umiera 75 tysięcy osób rocznie.

Guardian, BBC, Le Mode
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA