fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatFrancja krytykuje zakup okrętów atomowych przez Australię od USA i ostrzega przed...

Francja krytykuje zakup okrętów atomowych przez Australię od USA i ostrzega przed „konfrontacją z Chinami”

W odpowiedzi na krytykę prezydenta Francji, który określił australijski plan jako „konfrontację z Chinami” premier Australii potwierdził, że jego kraj pozostanie zaangażowany w budowę floty okrętów podwodnych napędzanych amerykańską technologią jądrową.

W zeszłym roku poprzedni rząd Australii rozwścieczył prezydenta Emmanuela Macrona anulując kontrakt na zakup francuskich okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym (o wartości 66 mld dolarów) i wybierając zamiast tego – w ramach umowy wynegocjowanej ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią – wersję o napędzie atomowym.

Australia wspólnie z tymi krajami tworzy porozumienie na rzecz bezpieczeństwa AUKUS o antychińskim obliczu. Premier Anthony Albanese stoi na straży tego porozumienia, ale decyzja o tym, czy Australia zdecyduje się na wersję amerykańskiego okrętu podwodnego typu Virginia, czy brytyjskiego – typu Astute, zostanie ogłoszona w marcu.

Macron skrytykował umowę AUKUS na szczycie APEC (Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku) w Tajlandii mówiąc dziennikarzom, że Francja zaoferowała Australii, która nie ma przemysłu jądrowego, łodzie podwodne z silnikiem Diesla. „Nie byłoby to konfrontacyjne wobec Chin, ponieważ nie były to okręty podwodne o napędzie atomowym” – powiedział Macron.

Prezydent Francji na szczycie stwierdził także, że w czasie nasilającej się walki o wpływy między USA a Chinami, Francja nie wierzy w „konfrontację” w Azji. Powiedział liderom biznesu, że Paryż chce odgrywać stabilizującą rolę w regionie, aby uniknąć konfliktu.

Macron zapowiedział wcześniej, że na początku 2023 r. planuje wizytę w Chinach, do których zwróci się o pomoc w mediacji w wojnie Rosji z Ukrainą „aby uniknąć (…) wznowienia jeszcze silniejszych ofensyw od początku lutego”.

South China Morning Post, AP, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA