fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatFrancja krytykuje zakup okrętów atomowych przez Australię od USA i ostrzega przed...

Francja krytykuje zakup okrętów atomowych przez Australię od USA i ostrzega przed „konfrontacją z Chinami”

W odpowiedzi na krytykę prezydenta Francji, który określił australijski plan jako „konfrontację z Chinami” premier Australii potwierdził, że jego kraj pozostanie zaangażowany w budowę floty okrętów podwodnych napędzanych amerykańską technologią jądrową.

W zeszłym roku poprzedni rząd Australii rozwścieczył prezydenta Emmanuela Macrona anulując kontrakt na zakup francuskich okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym (o wartości 66 mld dolarów) i wybierając zamiast tego – w ramach umowy wynegocjowanej ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią – wersję o napędzie atomowym.

Australia wspólnie z tymi krajami tworzy porozumienie na rzecz bezpieczeństwa AUKUS o antychińskim obliczu. Premier Anthony Albanese stoi na straży tego porozumienia, ale decyzja o tym, czy Australia zdecyduje się na wersję amerykańskiego okrętu podwodnego typu Virginia, czy brytyjskiego – typu Astute, zostanie ogłoszona w marcu.

Macron skrytykował umowę AUKUS na szczycie APEC (Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku) w Tajlandii mówiąc dziennikarzom, że Francja zaoferowała Australii, która nie ma przemysłu jądrowego, łodzie podwodne z silnikiem Diesla. „Nie byłoby to konfrontacyjne wobec Chin, ponieważ nie były to okręty podwodne o napędzie atomowym” – powiedział Macron.

Prezydent Francji na szczycie stwierdził także, że w czasie nasilającej się walki o wpływy między USA a Chinami, Francja nie wierzy w „konfrontację” w Azji. Powiedział liderom biznesu, że Paryż chce odgrywać stabilizującą rolę w regionie, aby uniknąć konfliktu.

Macron zapowiedział wcześniej, że na początku 2023 r. planuje wizytę w Chinach, do których zwróci się o pomoc w mediacji w wojnie Rosji z Ukrainą „aby uniknąć (…) wznowienia jeszcze silniejszych ofensyw od początku lutego”.

South China Morning Post, AP, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA