fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatFrancja nakłada miliony euro kar na Google i Facebooka

Francja nakłada miliony euro kar na Google i Facebooka

Francuska Krajowa Komisja ds. Informatyki i Wolności (CNIL) ukarała Google i Facebooka za ich politykę wobec plików cookies.

Zdaniem urzędu, w ramach serwisów Facebook.com, Google.fr i Youtube.com (który też należy do Google) użytkownicy mogą bardzo prosto (jednym kliknięciem) zaakceptować stosowanie plików cookies, ale odrzucenie takiej możliwości jest o wiele trudniejsze (wymaga podjęcia przez użytkownika co najmniej kilku działań).

Władze uznały, iż jest to praktyka stojąca w sprzeczności z francuskimi przepisami o ochronie danych osobowych i narusza wolność wyrażania zgód przez osoby korzystające z tych serwisów.

Dlatego korporacje mają zapłacić kary – odpowiednio 60 milionów euro (Facebook) i 150 milionów euro (Google) oraz zmienić, w terminie do trzech miesięcy, zasady swojego dotychczasowego działania. Jeżeli tego nie zrobią do wyznaczonego dnia, to za każdy dzień zwłoki będą musiały zapłacić kolejne 100 tysięcy euro. Google już ogłosiło, że zastosuje się do wytycznych CNIL.

cnil.fr

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA