fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatFrancja nakłada miliony euro kar na Google i Facebooka

Francja nakłada miliony euro kar na Google i Facebooka

Francuska Krajowa Komisja ds. Informatyki i Wolności (CNIL) ukarała Google i Facebooka za ich politykę wobec plików cookies.

Zdaniem urzędu, w ramach serwisów Facebook.com, Google.fr i Youtube.com (który też należy do Google) użytkownicy mogą bardzo prosto (jednym kliknięciem) zaakceptować stosowanie plików cookies, ale odrzucenie takiej możliwości jest o wiele trudniejsze (wymaga podjęcia przez użytkownika co najmniej kilku działań).

Władze uznały, iż jest to praktyka stojąca w sprzeczności z francuskimi przepisami o ochronie danych osobowych i narusza wolność wyrażania zgód przez osoby korzystające z tych serwisów.

Dlatego korporacje mają zapłacić kary – odpowiednio 60 milionów euro (Facebook) i 150 milionów euro (Google) oraz zmienić, w terminie do trzech miesięcy, zasady swojego dotychczasowego działania. Jeżeli tego nie zrobią do wyznaczonego dnia, to za każdy dzień zwłoki będą musiały zapłacić kolejne 100 tysięcy euro. Google już ogłosiło, że zastosuje się do wytycznych CNIL.

cnil.fr

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA