fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaFrancja przekonuje (przekupuje) obywateli do zielonych technologii

Francja przekonuje (przekupuje) obywateli do zielonych technologii

Władze w Paryżu uruchamiają kolejne dotacje do zakupu środków transportu na prąd.

Obecnie francuski rząd dopłaca nawet 6 tysięcy euro osobom, które decydują się na zakup samochodu napędzanego prądem. Warunkiem jest cena pojazdu, która nie może przekraczać 47 tysięcy euro. Możliwe jest również otrzymanie dopłaty po oddaniu swojego obecnego, spalinowego auta.

Mimo tych preferencji, samochody elektryczne stanowią zaledwie 12 proc. z wszystkich poruszających się po francuskich drogach.

Władze widzą problem m.in. w wysokich cenach takich pojazdów, dlatego zamierzają uruchomić również inny program, w ramach którego osoby zainteresowane autem na prąd będą mogły wziąć go w leasing. Po budżetowej dopłacie użytkowanie takiego samochodu będzie możliwe w ramach kwoty sięgającej 100 euro miesięcznie.

Kolejnym pomysłem jest  przekazanie do 4 tysięcy euro tym, którzy zrezygnują z samochodu na rzecz elektrycznego roweru. Z maksymalnej dopłaty będą mogli skorzystać najmniej zarabiający Francuzi. Im wynagrodzenie jest wyższe, tym dopłata będzie mniejsza. Jeżeli ktoś chce nabyć taki sprzęt, ale bez rezygnacji z dotychczasowego auta, to może liczyć na maksymalną dopłatę w wysokości 400 euro. Obecnie rowery z tego typu napędem posiada 3 proc. mieszkańców Francji. Rząd chce, aby do 2024 roku odsetek ten wzrósł do 9 proc.

anews.com.tr, yahoo.com, electrek.co

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA