fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatFrancja ustawowo zdecydowała o likwidacji bezrobocia

Francja ustawowo zdecydowała o likwidacji bezrobocia

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało przepisy, na podstawie których zostaną podjęte działania zmierzające do osiągnięcia stanu pełnego zatrudnienia i likwidacji bezrobocia.

Francja od 1 stycznia gruntownie zmieni swój system walki z bezrobociem. Od nowego roku przestanie działać instytucja Pôle Emploi odpowiedzialna za zatrudnienie w kraju. Zastąpi ją nowy urząd France Travail, którego długoterminowym celem będzie doprowadzenie do stanu „pełnego zatrudnienia”. Pierwszym etapem ma być redukcja bezrobocia do poziomu 5 proc. (z obecnego 7,4 proc.). Realizację tego poziomu wyznaczono na rok 2027. 

Nowy urząd ma usprawnić procedury rejestracji bezrobotnych oraz proces prowadzenia osób szukających pracy do znalezienia nowego miejsca zatrudnienia. 

Nie szkolisz się – nie dostajesz zasiłku

Wprowadzona zostanie m.in. umowa zawierana przez państwo z poszukującymi zajęcia. Brak jej dotrzymania będzie skutkował odebraniem lub zawieszeniem pobieranego zasiłku. Ponadto ludzie klasyfikowani jako najmniej rokujący na znalezienie zatrudnienia, a pobierającym zasiłek, będą kierowani na szkolenia zawodowe w wymiarze 15-20 godzin tygodniowo. 

Cała reforma ma w latach 2024-2027 kosztować francuskich podatników 2,3-2,7 mld euro. 

vie-publique.fr

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA