fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatFrancja ustawowo zdecydowała o likwidacji bezrobocia

Francja ustawowo zdecydowała o likwidacji bezrobocia

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało przepisy, na podstawie których zostaną podjęte działania zmierzające do osiągnięcia stanu pełnego zatrudnienia i likwidacji bezrobocia.

Francja od 1 stycznia gruntownie zmieni swój system walki z bezrobociem. Od nowego roku przestanie działać instytucja Pôle Emploi odpowiedzialna za zatrudnienie w kraju. Zastąpi ją nowy urząd France Travail, którego długoterminowym celem będzie doprowadzenie do stanu „pełnego zatrudnienia”. Pierwszym etapem ma być redukcja bezrobocia do poziomu 5 proc. (z obecnego 7,4 proc.). Realizację tego poziomu wyznaczono na rok 2027. 

Nowy urząd ma usprawnić procedury rejestracji bezrobotnych oraz proces prowadzenia osób szukających pracy do znalezienia nowego miejsca zatrudnienia. 

Nie szkolisz się – nie dostajesz zasiłku

Wprowadzona zostanie m.in. umowa zawierana przez państwo z poszukującymi zajęcia. Brak jej dotrzymania będzie skutkował odebraniem lub zawieszeniem pobieranego zasiłku. Ponadto ludzie klasyfikowani jako najmniej rokujący na znalezienie zatrudnienia, a pobierającym zasiłek, będą kierowani na szkolenia zawodowe w wymiarze 15-20 godzin tygodniowo. 

Cała reforma ma w latach 2024-2027 kosztować francuskich podatników 2,3-2,7 mld euro. 

vie-publique.fr

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA