fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatFrancja zakazuje darmowych dostaw książek

Francja zakazuje darmowych dostaw książek

Władze Francji przyjmują przepisy, które nie pozwolą na darmową realizację dostaw książek kupionych przez internet.

Co prawda przepisy zabraniające bezpłatnych doręczeń obowiązują już od 2014 roku, ale firmy obchodzą je, oferując taką usługę w cenie 0,01 €. Nowe rozwiązania mają zabronić takiej praktyki i ustanowić minimalny koszt dostawy. Jego poziom wyniesie prawdopodobnie ok. 3-5 euro.

Dodatkowo od 1981 roku obowiązuje we Francji prawo, które zabrania sprzedawania nowych książek w promocjach wyższych niż maksymalne 5 proc. rabatu.

Tymi sposobami władze chcą oficjalnie wzmocnić równość między podmiotami zajmującymi się sprzedażą książek. Faktycznie przepisy są wymierzone w takich gigantów jak np. Amazon, którzy zachęcają klientów darmowymi dostawami i niskimi cenami produktów. Tym samym stawiając w trudnej sytuacji mniejsze księgarnie.

Amazon zwraca jednak uwagę, że nowe przepisy uderzają przede wszystkim w konsumentów z małych miejscowości. Firma przytacza dane, z których wynika, iż połowa osób robiąca zakupy na jej platformie pochodzi z miejscowości mających mniej niż 10 tysięcy mieszkańców. Tym samym zapowiadane przepisy zwiększą ponoszone przez nich koszty i zmniejszą ich siłę nabywczą.

france24.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA