fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumFrancuska gospodarka rośnie, stare problemy pozostają

Francuska gospodarka rośnie, stare problemy pozostają

Tajemnica tego wyniku tkwić może w reformach podatkowych, na jakie zdecydowano się nad Sekwaną w ostatnich latach. Szczególnie zaś chodzi tutaj o cięcia dotyczące opodatkowania przedsiębiorstw. Dotąd bowiem Francja słynęła z dotkliwych obciążeń daninami publicznymi, które wyraźnie hamowały rodzime przedsiębiorstwa. Teraz jednak polityka podatkowa ma być łagodniejsza dla firm i bardziej nastawiona na wspieranie inwestycji.

W dalszym ciągu francuskiej gospodarce ciążę bardzo wysokie wydatki publiczne, stanowiące niemal 3/5 tamtejszego PKB. Dla porównania w Niemczech mają one 45 – procentowy udział w produkcie krajowym brutto. Euforyczne nastroje studzi także wciąż wysokie bezrobocie, z jakim zmaga się francuski rynek pracy. Niemal trzykrotnie wyższe od tego nad Renem. Dodatkowo kraj ma poważne trudności z trzymaniem w ryzach zadłużenia publicznego, sięga ono tam 100 proc. PKB i jest jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Francuzom sprzyja natomiast luźna polityka pieniężna Europejskiego Banku Centralnego, dzięki niskim stopom procentowym łatwiej finansować zarówno konsumpcję jak i inwestycje. Pytanie jednak co się stanie, gdy EBC zacznie podnosić koszt pieniądza. Na to na razie się nie zanosi, nie zmienia to jednak faktu, że luźna polityka pieniężna prędzej czy później się skończy.

DL/KG/Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA