fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaArchiwumFrancuska gospodarka rośnie, stare problemy pozostają

Francuska gospodarka rośnie, stare problemy pozostają

Tajemnica tego wyniku tkwić może w reformach podatkowych, na jakie zdecydowano się nad Sekwaną w ostatnich latach. Szczególnie zaś chodzi tutaj o cięcia dotyczące opodatkowania przedsiębiorstw. Dotąd bowiem Francja słynęła z dotkliwych obciążeń daninami publicznymi, które wyraźnie hamowały rodzime przedsiębiorstwa. Teraz jednak polityka podatkowa ma być łagodniejsza dla firm i bardziej nastawiona na wspieranie inwestycji.

W dalszym ciągu francuskiej gospodarce ciążę bardzo wysokie wydatki publiczne, stanowiące niemal 3/5 tamtejszego PKB. Dla porównania w Niemczech mają one 45 – procentowy udział w produkcie krajowym brutto. Euforyczne nastroje studzi także wciąż wysokie bezrobocie, z jakim zmaga się francuski rynek pracy. Niemal trzykrotnie wyższe od tego nad Renem. Dodatkowo kraj ma poważne trudności z trzymaniem w ryzach zadłużenia publicznego, sięga ono tam 100 proc. PKB i jest jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Francuzom sprzyja natomiast luźna polityka pieniężna Europejskiego Banku Centralnego, dzięki niskim stopom procentowym łatwiej finansować zarówno konsumpcję jak i inwestycje. Pytanie jednak co się stanie, gdy EBC zacznie podnosić koszt pieniądza. Na to na razie się nie zanosi, nie zmienia to jednak faktu, że luźna polityka pieniężna prędzej czy później się skończy.

DL/KG/Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA