fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatFrancuskie interesy w Rosji

Francuskie interesy w Rosji

Pamiętam, jak po słynnej już wizycie prezydenta Francji w Moskwie jeden z polskich komentatorów „francuskiej wyprawy” do Rosji zadał bardzo mądre pytanie: „Dlaczego Macron uzurpuje sobie prawo do rozmowy z Władimirem Putinem w imieniu UE ?” No właśnie. Kiedy jednak przyglądniemy się francuskim interesom w Rosji nie będziemy zdziwieni, że Macron chciałby mieć możliwie dobre relacje z rosyjskim przywódcą.

Francja jest szóstym co do wielkości krajem zaopatrującym Rosję i drugim źródłem bezpośrednich inwestycji w tym euroazjatyckim państwie. Francja kupuje w Rosji głównie ropę i gaz, a sprzedaje głównie środki transportu, produkty chemiczne i kosmetyczne, obrabiarki, leki, a nawet produkty elektroniczne. W Rosji posiada filie aż ponad 500 francuskich firm z różnych dziedzin gospodarki, w tym 35 z 40 wielkich przedsiębiorstw paryskiego indeksu giełdowego CAC40.

Francja jest też w Rosji wiodącym zagranicznym pracodawcą zatrudniającym łącznie prawie 160 tys. pracowników i jedynym europejskim państwem (wśród 10 głównych europejskich partnerów Rosji), którego obroty handlowe wzrosły w 2021 r. do poziomu sprzed sankcji z 2014 (wymiana handlowa od 2020 r. osiągnęła pułap +46,7 proc. – 22 mld dolarów). Bilans handlowy innych europejskich państw nie jest tak korzystny.

Jednym z największych francuskich inwestorów w Rosji jest koncern Total Energies – producent paliw, który jest operatorem pola naftowego Termokarstowoje (58,89 proc. udziałów) i ma 20 proc. udziałów w polu Charjaga. Total Energies ma także 18,9 proc. udziałów w Novateku (największym, po państwowym Gazpromie, producencie gazu ziemnego), 29,73 proc. w Jamał LNG i 21,64 proc. w Arctic LNG 2.

Ogromne kwoty zainwestował też w Rosji francuski Renault – akcjonariusz większościowy spółki Avtovaz – właściciela marki Łada. Rosja to drugi rynek Renault ze sprzedażą 482 264 aut rocznie (po Francji – 521 710 aut). Renault znacznie wyprzedził niemieckie koncerny, które sprzedają w Rosji średnio 178 tys. nowych samochodów.

Z kolei francuski bank Société Générale zajmuje czołową pozycję w Rosji za pośrednictwem swojej spółki zależnej Rosbank, której udział w łącznych dochodach bankowych netto grupy wynosi około 9 proc. Pod koniec roku 2020 wartość jego zobowiązań kredytowych wynosiła 8,7 mld euro, a depozytów 10,1 mld euro.

W rozwój rosyjskiego rynku transportu kolejowego inwestuje francuski Alstom. Francuski koncern jest, obok firm z Niemiec i Włoch, jednym z głównych czynników napędzających wzrost na rynku europejskim, osiągając aż połowę przychodów grupy. Alstom inwestuje bezpośrednio w Rosji poprzez swoją spółkę zależną Transmaszholding (TMH).

Warto też odnotować, że kilka zakładów przemysłowych posiada w Rosji francuski Bonduelle. Ten koncern zainwestował także w dwa potężne zakłady produkcji rolnej – Nowotarnowskaja i Timoszewsk. Francuzi wspierają tym samym transformację żywnościową Rosjan, tj. zwiększenie udziału warzyw w codziennej diecie, którą chcą promować w Europie Wschodniej.

O Francuzach Polacy żartowali, iż czołgi mieszkańców kraju nad Sekwaną miały w roku 1940 cztery biegi: jeden do przodu i trzy do tyłu. Jednak w każdym dowcipie może tkwić ziarenko prawdy. Ostatnio szef sztabu Sił Zbrojnych Francji gen. Thierry Burkhard – najwyższy rangą oficer w armii francuskiej – zapowiedział rozlokowanie w Rumunii aż… 500 francuskich żołnierzy w ramach NATO (link). Jest to liczba odwrotnie proporcjonalna do francuskich inwestycji w Rosji.

 

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Tajemniczy filantrop i pierwsze zimowe wejście na Everest

44 lata temu polska wyprawa jako pierwsza na świecie zdobyła Mount Everest zimą. Mało kto wie, że wyprawa na najwyższą górę świata była możliwa dzięki nieoczekiwanej pomocy tajemniczego sponsora, którym okazał się zasłużony weteran 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
5 MIN CZYTANIA

Szpieg, który zapobiegł III wojnie światowej?

Mija 20. rocznica śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego, który jako wysoki oficer PRL podjął w latach 70. XX w. (pod pseudonimem Jack Strong) współpracę z CIA. Zdaniem wielu historyków ujawnienie sowieckich planów agresji na Zachód mogło uchronić świat przed III wojną światową.
4 MIN CZYTANIA