fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaŚwiatFrancuskie interesy w Rosji

Francuskie interesy w Rosji

Pamiętam, jak po słynnej już wizycie prezydenta Francji w Moskwie jeden z polskich komentatorów „francuskiej wyprawy” do Rosji zadał bardzo mądre pytanie: „Dlaczego Macron uzurpuje sobie prawo do rozmowy z Władimirem Putinem w imieniu UE ?” No właśnie. Kiedy jednak przyglądniemy się francuskim interesom w Rosji nie będziemy zdziwieni, że Macron chciałby mieć możliwie dobre relacje z rosyjskim przywódcą.

Francja jest szóstym co do wielkości krajem zaopatrującym Rosję i drugim źródłem bezpośrednich inwestycji w tym euroazjatyckim państwie. Francja kupuje w Rosji głównie ropę i gaz, a sprzedaje głównie środki transportu, produkty chemiczne i kosmetyczne, obrabiarki, leki, a nawet produkty elektroniczne. W Rosji posiada filie aż ponad 500 francuskich firm z różnych dziedzin gospodarki, w tym 35 z 40 wielkich przedsiębiorstw paryskiego indeksu giełdowego CAC40.

Francja jest też w Rosji wiodącym zagranicznym pracodawcą zatrudniającym łącznie prawie 160 tys. pracowników i jedynym europejskim państwem (wśród 10 głównych europejskich partnerów Rosji), którego obroty handlowe wzrosły w 2021 r. do poziomu sprzed sankcji z 2014 (wymiana handlowa od 2020 r. osiągnęła pułap +46,7 proc. – 22 mld dolarów). Bilans handlowy innych europejskich państw nie jest tak korzystny.

Jednym z największych francuskich inwestorów w Rosji jest koncern Total Energies – producent paliw, który jest operatorem pola naftowego Termokarstowoje (58,89 proc. udziałów) i ma 20 proc. udziałów w polu Charjaga. Total Energies ma także 18,9 proc. udziałów w Novateku (największym, po państwowym Gazpromie, producencie gazu ziemnego), 29,73 proc. w Jamał LNG i 21,64 proc. w Arctic LNG 2.

Ogromne kwoty zainwestował też w Rosji francuski Renault – akcjonariusz większościowy spółki Avtovaz – właściciela marki Łada. Rosja to drugi rynek Renault ze sprzedażą 482 264 aut rocznie (po Francji – 521 710 aut). Renault znacznie wyprzedził niemieckie koncerny, które sprzedają w Rosji średnio 178 tys. nowych samochodów.

Z kolei francuski bank Société Générale zajmuje czołową pozycję w Rosji za pośrednictwem swojej spółki zależnej Rosbank, której udział w łącznych dochodach bankowych netto grupy wynosi około 9 proc. Pod koniec roku 2020 wartość jego zobowiązań kredytowych wynosiła 8,7 mld euro, a depozytów 10,1 mld euro.

W rozwój rosyjskiego rynku transportu kolejowego inwestuje francuski Alstom. Francuski koncern jest, obok firm z Niemiec i Włoch, jednym z głównych czynników napędzających wzrost na rynku europejskim, osiągając aż połowę przychodów grupy. Alstom inwestuje bezpośrednio w Rosji poprzez swoją spółkę zależną Transmaszholding (TMH).

Warto też odnotować, że kilka zakładów przemysłowych posiada w Rosji francuski Bonduelle. Ten koncern zainwestował także w dwa potężne zakłady produkcji rolnej – Nowotarnowskaja i Timoszewsk. Francuzi wspierają tym samym transformację żywnościową Rosjan, tj. zwiększenie udziału warzyw w codziennej diecie, którą chcą promować w Europie Wschodniej.

O Francuzach Polacy żartowali, iż czołgi mieszkańców kraju nad Sekwaną miały w roku 1940 cztery biegi: jeden do przodu i trzy do tyłu. Jednak w każdym dowcipie może tkwić ziarenko prawdy. Ostatnio szef sztabu Sił Zbrojnych Francji gen. Thierry Burkhard – najwyższy rangą oficer w armii francuskiej – zapowiedział rozlokowanie w Rumunii aż… 500 francuskich żołnierzy w ramach NATO (link). Jest to liczba odwrotnie proporcjonalna do francuskich inwestycji w Rosji.

 

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd USA oskarża Apple o monopolizację rynku i niszczenie konkurencji

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Apple, oskarżając technologicznego giganta o monopolizację rynku smartfonów i niszczenie konkurencji. Departament Sprawiedliwości USA zarzuca firmie nadużycie związane ze sklepem z aplikacjami iPhone'a, które miały blokować klientów i dostawców oprogramowania.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

79. rocznica aresztowania przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

27 i 28 marca 1945 r. w Pruszkowie NKWD aresztowało 15 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Był to jeden z elementów szeroko zakrojonej operacji mającej na celu zlikwidowanie polskiego podziemia niepodległościowego, a następnie zniewolenia  Polski przez bolszewickiego okupanta.
5 MIN CZYTANIA

„Bezbożność, terror i propaganda”  i „Blask Rzeczypospolitej” – spotkanie z autorami

26 marca o godz. 18 w siedzibie SDP przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie odbędzie się premiera dwóch wyjątkowych książek: „Blask Rzeczypospolitej” i    „Bezbożność, terror i propaganda” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego i prof. Wojciecha Polaka. 
3 MIN CZYTANIA

Jak Bismarck wydusił reparacje od Francji

Sprawa niemieckich reparacji należnych Polsce za zniszczenia podczas II wojny światowej wraca jak bumerang – ostatnio za sprawą wypowiedzi Donalda Tuska. Niemcy (i Donald Tusk) uważają sprawę za zamkniętą. Tymczasem warto przypomnieć, jak Niemcy wymogli reparacje za wojnę z Francją 1870-71 r.
5 MIN CZYTANIA