fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaBiznesFranczyza do zmiany. Apel do premiera Morawieckiego

Franczyza do zmiany. Apel do premiera Morawieckiego

Do premiera Mateusza Morawieckiego skierowano apel wzywający do przyspieszenia prac nad zmianą przepisów o funkcjonowaniu franczyzy w Polsce. Według apelujących obecne przepisy nie chronią franczyzobiorców w wystarczającym stopniu.

NSZZ Solidarność, Stowarzyszenie Ajentów i Franczyzobiorców oraz Stowarzyszenie Poszkodowanych przez Grupę Eurocash skierowało apel do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym podkreślono potrzebę horyzontalnego uregulowania funkcjonowania franczyzy w Polsce. Twórcy listu twierdzą, że obecne przepisy sprawiają, że franczyzobiorcy są słabszą stroną umowy franczyzowej, przez co dochodzi do nadużyć ze strony franczyzodawców.

Franczyza wymaga ucywilizowania

Według sygnatariuszy apelu niezdrowa praktyka funkcjonowania franczyzy w Polsce prowadzi do nieprawidłowości w zakresie świadczenia pracy i nie chroni odpowiednio pracowników sklepów franczyzowych.

Mechanizm franczyzowy – w swojej obecnej formie – prowadzi także do zakłócenia uczciwej konkurencji pomiędzy uczestnikami rynku niekorzystającymi z tej formy prowadzenia działalności gospodarczej. Niektóre podmioty traktują franczyzę jako uprzywilejowany model biznesowy, zapewniający przewagi fiskalne i niefiskalne, w rzeczy samej pozostającymi niesprawiedliwymi z punktu widzenia społecznej gospodarki rynkowej – wskazano w apelu.

Pięć działań dla zmiany franczyzy

W liście przedstawiono pięć priorytetowych działań, które zdaniem twórców listu mogą naprawić funkcjonowanie franczyzy w Polsce – zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i zabezpieczenia społecznego i budżetu państwa.

Pierwszym pomysłem jest wzmocnienie pozycji franczyzobiorcy, którzy dzisiaj mają słabszą pozycję niż pracownicy, bo nie korzystają oni z ochrony zapisanej w prawie pracy. W efekcie franczyzodawcy stosują wobec nich ukrytą formę zatrudnienia nie ponosząc przy tym kosztów zatrudnienia pracownika i uchylając się od ciążących na pracodawcy obowiązków. Drugi pomysł zakłada objęcie należytą ochroną pracownika w modelu franczyzowym przez dokonanie zmian w prawie pracy i wprowadzenie umowy franczyzy – jako umowy nazwanej – do katalogu umów na gruncie prawa cywilnego.

Poza tym w liście wezwano do rozłożenia ryzyka i obciążeń na obie strony umowy franczyzowej, a także uszczelnienia systemu podatkowego i skutecznej egzekucji obciążeń podatkowych oraz składek na PPK, PFRON i ZUS od dużych, ściśle zintegrowanych sieci franczyzowych.

Ostatnim pomysłem jest zapobieżenie „franczyzowaniu” gospodarki, czyli eskalacji praktyki omijania przepisów. Według twórców listu tym problemem powinien zająć się Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który miałby przygotować zalecenia w tym zakresie.

Źródło: Franczyza do Zmiany
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Nowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Zagraniczne firmy są skutecznie zachęcane do prowadzenia działalności w Polsce – pisze EY w swoim raporcie. Dostają granty, dopłaty i różnego rodzaju wsparcie. Cieszy wzrost inwestycji w Polsce, czy jednak o to dokładnie chodziło?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA