fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesFranczyza do zmiany. Apel do premiera Morawieckiego

Franczyza do zmiany. Apel do premiera Morawieckiego

Do premiera Mateusza Morawieckiego skierowano apel wzywający do przyspieszenia prac nad zmianą przepisów o funkcjonowaniu franczyzy w Polsce. Według apelujących obecne przepisy nie chronią franczyzobiorców w wystarczającym stopniu.

NSZZ Solidarność, Stowarzyszenie Ajentów i Franczyzobiorców oraz Stowarzyszenie Poszkodowanych przez Grupę Eurocash skierowało apel do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym podkreślono potrzebę horyzontalnego uregulowania funkcjonowania franczyzy w Polsce. Twórcy listu twierdzą, że obecne przepisy sprawiają, że franczyzobiorcy są słabszą stroną umowy franczyzowej, przez co dochodzi do nadużyć ze strony franczyzodawców.

Franczyza wymaga ucywilizowania

Według sygnatariuszy apelu niezdrowa praktyka funkcjonowania franczyzy w Polsce prowadzi do nieprawidłowości w zakresie świadczenia pracy i nie chroni odpowiednio pracowników sklepów franczyzowych.

Mechanizm franczyzowy – w swojej obecnej formie – prowadzi także do zakłócenia uczciwej konkurencji pomiędzy uczestnikami rynku niekorzystającymi z tej formy prowadzenia działalności gospodarczej. Niektóre podmioty traktują franczyzę jako uprzywilejowany model biznesowy, zapewniający przewagi fiskalne i niefiskalne, w rzeczy samej pozostającymi niesprawiedliwymi z punktu widzenia społecznej gospodarki rynkowej – wskazano w apelu.

Pięć działań dla zmiany franczyzy

W liście przedstawiono pięć priorytetowych działań, które zdaniem twórców listu mogą naprawić funkcjonowanie franczyzy w Polsce – zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i zabezpieczenia społecznego i budżetu państwa.

Pierwszym pomysłem jest wzmocnienie pozycji franczyzobiorcy, którzy dzisiaj mają słabszą pozycję niż pracownicy, bo nie korzystają oni z ochrony zapisanej w prawie pracy. W efekcie franczyzodawcy stosują wobec nich ukrytą formę zatrudnienia nie ponosząc przy tym kosztów zatrudnienia pracownika i uchylając się od ciążących na pracodawcy obowiązków. Drugi pomysł zakłada objęcie należytą ochroną pracownika w modelu franczyzowym przez dokonanie zmian w prawie pracy i wprowadzenie umowy franczyzy – jako umowy nazwanej – do katalogu umów na gruncie prawa cywilnego.

Poza tym w liście wezwano do rozłożenia ryzyka i obciążeń na obie strony umowy franczyzowej, a także uszczelnienia systemu podatkowego i skutecznej egzekucji obciążeń podatkowych oraz składek na PPK, PFRON i ZUS od dużych, ściśle zintegrowanych sieci franczyzowych.

Ostatnim pomysłem jest zapobieżenie „franczyzowaniu” gospodarki, czyli eskalacji praktyki omijania przepisów. Według twórców listu tym problemem powinien zająć się Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który miałby przygotować zalecenia w tym zakresie.

Źródło: Franczyza do Zmiany
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA