fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajFranczyza istotna dla naszej gospodarki

Franczyza istotna dla naszej gospodarki

Rynek franczyzowy w Polsce jest już dojrzały i stanowi ważny element krajowej gospodarki dając zatrudnienie rosnącej liczbie ludzi.

Raport Polskiego Towarzystwa Gospodarczego wykazał rosnące znaczenie polskiego rynku franczyzowego, a korzystają z tego między innymi mikroprzedsiębiorcy. Zdaniem autorów opracowania franczyza ma w Polsce dobre perspektywy na przyszłość.

Według raportu „Rynek franczyzy w Polsce. Ewolucja, wpływ na otoczenie, szanse i wyzwania” dzięki sieciom franczyzowym pracę w naszym kraju ma około 750 tys. ludzi. Dzisiaj co trzeci Polak deklaruje, że zna przynajmniej jedną osobę, która jest franczyzobiorcą, a 93 proc. kupuje u takich przedsiębiorców. Poza tym franczyza pełni istotną rolę w rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce, a także zwiększa konkurencyjność na rynku, co przynosi korzyści konsumentom.

Franczyza handlem stoi

Wśród plusów polskiej franczyzy wymieniono brak nadmiernego uregulowania go przez państwo. Dzięki temu ten model biznesowy jest w Polsce elastyczny i zdolny do przystosowania się do zmiennych realiów rynkowych. Poza tym, wśród czynników sukcesu polskiej franczyzy jest większa stabilność i bezpieczeństwo prowadzenia biznesu niż w przypadku własnej działalności. To korzystne dla najmniejszych przedsiębiorców.

Franczyza, o ile jej rozwój nie zostanie zahamowany przez nadmierną ingerencję regulacyjną, ma w Polsce perspektywy dalszego rozwoju. Może stanowić – jak do tej pory – stabilny element gospodarki w czasach ogromnych wyzwań. Sieci franczyzowe rozwijały się w Polsce pomimo okresów gorszej koniunktury czy też wysokiej inflacji. Można się spodziewać, że wraz z zachodzącymi przemianami społeczno-gospodarczymi i z dynamicznym rozwojem technologii pojawią się kolejne obszary z ogromnym potencjałem dla rozwoju nowych formatów franczyzowych. Do takich obszarów niewątpliwie należy ochrona zdrowia czy też opieka nad osobami starszymi

– napisano w raporcie.

Polska franczyza to głównie sektor handlowy, bo w 2017 roku działało w nim aż trzy czwarte franczyzobiorców. W tej grupie dominują sklepy spożywcze i przemysłowe (69 proc.). Jeśli chodzi o sektor usług, to zdecydowanie dominuje gastronomia (36 proc.), a kolejne są usługi dla klientów indywidualnych (15 proc.) oraz edukacja (14 proc.).

Źródło: PTG

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA