fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaKrajFranczyza istotna dla naszej gospodarki

Franczyza istotna dla naszej gospodarki

Rynek franczyzowy w Polsce jest już dojrzały i stanowi ważny element krajowej gospodarki dając zatrudnienie rosnącej liczbie ludzi.

Raport Polskiego Towarzystwa Gospodarczego wykazał rosnące znaczenie polskiego rynku franczyzowego, a korzystają z tego między innymi mikroprzedsiębiorcy. Zdaniem autorów opracowania franczyza ma w Polsce dobre perspektywy na przyszłość.

Według raportu „Rynek franczyzy w Polsce. Ewolucja, wpływ na otoczenie, szanse i wyzwania” dzięki sieciom franczyzowym pracę w naszym kraju ma około 750 tys. ludzi. Dzisiaj co trzeci Polak deklaruje, że zna przynajmniej jedną osobę, która jest franczyzobiorcą, a 93 proc. kupuje u takich przedsiębiorców. Poza tym franczyza pełni istotną rolę w rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce, a także zwiększa konkurencyjność na rynku, co przynosi korzyści konsumentom.

Franczyza handlem stoi

Wśród plusów polskiej franczyzy wymieniono brak nadmiernego uregulowania go przez państwo. Dzięki temu ten model biznesowy jest w Polsce elastyczny i zdolny do przystosowania się do zmiennych realiów rynkowych. Poza tym, wśród czynników sukcesu polskiej franczyzy jest większa stabilność i bezpieczeństwo prowadzenia biznesu niż w przypadku własnej działalności. To korzystne dla najmniejszych przedsiębiorców.

Franczyza, o ile jej rozwój nie zostanie zahamowany przez nadmierną ingerencję regulacyjną, ma w Polsce perspektywy dalszego rozwoju. Może stanowić – jak do tej pory – stabilny element gospodarki w czasach ogromnych wyzwań. Sieci franczyzowe rozwijały się w Polsce pomimo okresów gorszej koniunktury czy też wysokiej inflacji. Można się spodziewać, że wraz z zachodzącymi przemianami społeczno-gospodarczymi i z dynamicznym rozwojem technologii pojawią się kolejne obszary z ogromnym potencjałem dla rozwoju nowych formatów franczyzowych. Do takich obszarów niewątpliwie należy ochrona zdrowia czy też opieka nad osobami starszymi

– napisano w raporcie.

Polska franczyza to głównie sektor handlowy, bo w 2017 roku działało w nim aż trzy czwarte franczyzobiorców. W tej grupie dominują sklepy spożywcze i przemysłowe (69 proc.). Jeśli chodzi o sektor usług, to zdecydowanie dominuje gastronomia (36 proc.), a kolejne są usługi dla klientów indywidualnych (15 proc.) oraz edukacja (14 proc.).

Źródło: PTG

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA