fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaKrajFreelancerom brakuje zleceń, ale czy jest tak źle?

Freelancerom brakuje zleceń, ale czy jest tak źle?

Polscy freelancerzy odczuwają spadek liczby klientów i zleceń, co starają się wyrównać wzrostem stawek – podaje „Rzeczpospolita”.

Sondaż przeprowadzony przez platformę Useme.com, która służy wolnym strzelcom do szukania zleceń, a zleceniodawcom do szukania freelancerów, wykazał że aż 28 proc. samozatrudnionych odczuwa spadek klientów. Znaczący spadek deklaruje 11 proc. Z drugiej strony są freelancerzy, którzy uważają, że liczba klientów i zleceń wzrosła, ale ta grupa jest mniejsza (18 proc. ankietowanych).

Przemysław Głośny, prezes Useme, przyznaje, że wyniki te są też widoczne w liczbie zleceń publikowanych na jego platformie, bo w ostatnich kilku miesiącach zmniejszyła się ona nawet o 15 proc. Podkreśla on jednak, że spadek liczby zleceń nie zawsze jest negatywnym zjawiskiem i może wynikać ze zwiększania specjalizacji freelancerów, którzy wraz z rosnącym doświadczeniem i lepszą pozycją rynkową, decydują się tylko na realizację większych i droższych projektów. W efekcie realizują mniej zleceń, ale zarabiają więcej.

Mimo to Przemysław Głośny przyznaje, że obecna sytuacja może być też skutkiem pogorszenia koniunktury i ograniczania zewnętrznych usług przez firmy. Przedsiębiorstwa w gorszych czasach wolą oszczędzać na marketingu, reklamie i konsultingu, a to właśnie w tych obszarach najczęściej działają freelancerzy.

Badanie Useme wykazało, że do wzrostu zarobków w ciągu ostatniego roku przyznaje się przynajmniej co czwarty ankietowany, a 17 proc. odczuwa zmniejszenie dochodów. W efekcie dla 28 proc. freelancing stał się bardziej atrakcyjną formą zatrudnienia niż wcześniej. Plusami są na pewno elastyczne godziny pracy, ale też rozwiązania podatkowe.

Według przytaczanych przez „Rz” prognoz EY w 2025 r. freelancerzy będą stanowić 15 proc. pracowników na świecie, a w Polsce będzie to nawet 20 proc.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA