fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesFreelancerzy w Polsce zarabiają coraz więcej

Freelancerzy w Polsce zarabiają coraz więcej

W ciągu ostatniego roku znacznie wzrosły stawki freelancerów pracujących w Polsce. Które branże się wyróżniają pod tym względem?

W ciągu ostatnich 12 miesięcy aż o 25 proc. wzrosły stawki freelancerów, którzy rozliczają się za pomocą platformy Useme. Największe wzrosty odnotowali specjaliści zajmujący się multimediami oraz fotografią.

Największa zmiana średnich stawek za zlecenie nastąpiła w kategorii „animacja”, gdzie zarobki wzrosły aż o 95 proc. i przeciętne zlecenie kosztowało 3194 zł. Zarobki freelancerów zajmujących się wideo wzrosły o 40 proc. (zlecenie za 2281 zł), a fotografią o 37 proc. (2058 zł).

Prezentowane kwoty jasno pokazują, że sytuacja gospodarcza oraz wzrost popularności współpracy z freelancerami wpływają na popyt i cenę za świadczone przez nich usługi

– powiedział w komunikacie prasowym Przemysław Głośny, CEO Useme.

Wysokie wzrosty odnotowali też specjaliści działający w najpopularniejszych branżach, jak na przykład copywriting. W ich przypadku zarobki zwiększyły się o 25 proc. rok do roku, a zlecenie kosztowało ok. 1159 zł. Zarobki tłumaczy wzrosły natomiast o 15 proc. – z przeciętnym zleceniem za 1563 zł. Wśród specjalistów IT najwyższy skok wynagrodzeń odnotowano w kategorii „inne usługi”, gdzie wyniósł on niemal 27 proc. przy zleceniu za 2463 zł.

Przemysław Głośny zauważa, że przeciętny wzrost zarobków freelancerów wynoszący 25 proc. jest znacznie wyższy od średniej dla sektora przedsiębiorstw. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu 2023 roku zarobki wzrosły o niespełna 12 proc. w porównaniu do czerwca 2022 roku, czyli ponad dwa razy mniej niż u freelancerów.

Źródło: Good One PR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA