fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaBiznesFundacja rodzinna coraz bliżej, ale już potrzebne są zmiany

Fundacja rodzinna coraz bliżej, ale już potrzebne są zmiany

Przedstawiciele pracodawców chwalą proponowaną przez rząd fundację rodzinną, ale też apelują o pewne zmiany zanim instytucja ta zostanie wprowadzona do porządku prawnego.

Konfederacja Lewiatan pozytywnie wypowiada się o koncepcji fundacji rodzinnej, jednak krytykuje wprowadzoną w ostatniej chwili poprawkę o obłożeniu jej podatkiem od przychodów z budynków. Według pracodawców taki podatek jest niesprawiedliwy i niewłaściwy.

– Ustawa odzwierciedla najlepsze praktyki europejskie w zakresie zabezpieczania aktywów na pokolenia, odnosząc je do polskich realiów. To bardzo interesujące przepisy i z pewnością wielu przedsiębiorców będzie z nich korzystać – powiedział Paweł Tomczykowski, ekspert ds. sukcesji rodzinnej Konfederacji Lewiatan, partner zarządzający kancelarią Ożóg Tomczykowski. – Chcielibyśmy jednak, aby Senat zmodyfikował jeszcze niektóre rozwiązania podatkowe. Zgłosiliśmy pięć postulatów dotyczących m.in. podatku od przychodów z budynku, czy poboru i wpłaty podatku dochodowego przez fundację rodzinną – dodał.

Według Konfederacji Lewiatan szkodliwy jest również postulat dotyczy opodatkowania dzieci rodzeństwa i ich zstępnych. Eksperci wskazują, że obecnie w Polsce jest wiele firm rodzinnych, w których sukcesja miała miejsce nawet w stosunku do trzeciego pokolenia, a nierzadko wspólnikami są już kuzyni, wujowie czy siostrzenice osoby, która przed laty zakładała firmę. Według pracodawców takie firmy stanowią w Polsce większość i ich właściciele nie będą zainteresowani nową formą sukcesji, która znacząco zwiększy ich obciążenia publicznoprawne w stosunku do alternatywnych form sukcesji.

W związku z powyższym Rada Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan proponuje zastosowanie modelu, który pozwoli na wyrównanie wysokości opodatkowania beneficjentów fundacji rodzinnych zakładanych przez jednego fundatora oraz fundacji zakładanej wspólnie z innymi osobami. Inne propozycje dotyczą doprecyzowania poboru i wpłaty podatku dochodowego przez fundację rodzinną oraz umożliwienie „łączenia” fundacji rodzinnej i tzw. estońskiego CIT, czy zmiany dotyczące powrotu kapitału z zagranicy.

Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA