Przedstawiciele pracodawców chwalą proponowaną przez rząd fundację rodzinną, ale też apelują o pewne zmiany zanim instytucja ta zostanie wprowadzona do porządku prawnego.

fot. geralt/Pixabay

Konfederacja Lewiatan pozytywnie wypowiada się o koncepcji fundacji rodzinnej, jednak krytykuje wprowadzoną w ostatniej chwili poprawkę o obłożeniu jej podatkiem od przychodów z budynków. Według pracodawców taki podatek jest niesprawiedliwy i niewłaściwy.

– Ustawa odzwierciedla najlepsze praktyki europejskie w zakresie zabezpieczania aktywów na pokolenia, odnosząc je do polskich realiów. To bardzo interesujące przepisy i z pewnością wielu przedsiębiorców będzie z nich korzystać – powiedział Paweł Tomczykowski, ekspert ds. sukcesji rodzinnej Konfederacji Lewiatan, partner zarządzający kancelarią Ożóg Tomczykowski. – Chcielibyśmy jednak, aby Senat zmodyfikował jeszcze niektóre rozwiązania podatkowe. Zgłosiliśmy pięć postulatów dotyczących m.in. podatku od przychodów z budynku, czy poboru i wpłaty podatku dochodowego przez fundację rodzinną – dodał.

Według Konfederacji Lewiatan szkodliwy jest również postulat dotyczy opodatkowania dzieci rodzeństwa i ich zstępnych. Eksperci wskazują, że obecnie w Polsce jest wiele firm rodzinnych, w których sukcesja miała miejsce nawet w stosunku do trzeciego pokolenia, a nierzadko wspólnikami są już kuzyni, wujowie czy siostrzenice osoby, która przed laty zakładała firmę. Według pracodawców takie firmy stanowią w Polsce większość i ich właściciele nie będą zainteresowani nową formą sukcesji, która znacząco zwiększy ich obciążenia publicznoprawne w stosunku do alternatywnych form sukcesji.

W związku z powyższym Rada Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan proponuje zastosowanie modelu, który pozwoli na wyrównanie wysokości opodatkowania beneficjentów fundacji rodzinnych zakładanych przez jednego fundatora oraz fundacji zakładanej wspólnie z innymi osobami. Inne propozycje dotyczą doprecyzowania poboru i wpłaty podatku dochodowego przez fundację rodzinną oraz umożliwienie „łączenia” fundacji rodzinnej i tzw. estońskiego CIT, czy zmiany dotyczące powrotu kapitału z zagranicy.

Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułCo jest największym problemem polskich firm?
Następny artykułPolska skorzysta na problemach Brazylii?