Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest coraz bliżej wprowadzenia fundacji rodzinnej.

firmy rodzinne w pandemii - grafika wpisu

Przyjęta przez Radę Ministrów ustawa umożliwi Polakom zakładać fundacje rodzinne. Mają one na celu pomóc firmom rodzinnym kontynuować prowadzenie biznesu.

– Budowa silnych firm wymaga czasu. Często zakłóca go konieczność przeprowadzania procesu sukcesji i podział firmy. Chcemy dać polskim przedsiębiorcom nowe narzędzie pozwalające na ustalenie własności i reguł zarządzania firmą w perspektywie dłużej niż jedno pokolenie. Fundacja rodzinna może być szansą na kontynuację przez dzieci i wnuki potencjału firm zbudowanych przez ich rodziców i dziadków – powiedział minister Waldemar Buda.

Głównymi zaletami fundacji rodzinnej są możliwość wycofania się fundatora (przedsiębiorcy) z aktywnego prowadzenia biznesu bez utraty dochodów, a także finansowe zabezpieczenie członków rodziny. Fundacje pozwolą też oddzielić sprawy biznesowe od rodzinnych, efektywnie zarządzać majątkiem, pomnażać go i chronić.

– Jedną z większych zalet fundacji rodzinnej jest to, że członkowie rodziny fundatora nie muszą osobiście angażować się w prowadzenie biznesu, aby korzystać z jej zysków. Jest to szczególnie ważne w rodzinach, w których dzieci wybierają inną ścieżkę kariery. Kluczowe jest to, że zmiana pokoleniowa nie zagrozi firmie, jej wartości i miejscom pracy – zaznaczył minister Buda.

Żeby założyć fundację rodzinną fundator będzie musiał stawić się u notariusza i złożyć  oświadczenie o powołaniu fundacji lub sporządzić testament z takim oświadczeniem. Następnie trzeba będzie sporządzić statut i przekazać majątek na fundusz założycielski oraz wpisać fundację do sądowego rejestru fundacji rodzinnych. Założenie fundacji i przekazanie majątku do fundacji nie będzie opodatkowane.

Poprzedni artykułKatarska ofensywa uroku nie udała się w Europie
Następny artykułPolacy rezygnują z restauracji