fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajFundacje rodzinne to strzał w dziesiątkę?

Fundacje rodzinne to strzał w dziesiątkę?

Od końca maja w Polsce można zakładać fundacje rodzinne i od tego czasu widać spore zainteresowanie tą instytucją.

Od 22 maja w Polsce obowiązuje ustawa o fundacji rodzinnej, która pozwala firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. Według firmy doradczej Quidea instytucja ta cieszy się wśród polskich przedsiębiorców dużym zainteresowaniem.

Firma Quidea przypomniała, że koncepcja fundacji rodzinnej w polskim porządku prawnym jest wzorowana na rozwiązaniach zagranicznych, które funkcjonują dziś na przykład w Austrii czy Holandii.

Polscy przedsiębiorcy długo czekali na taką możliwość. Trzeba przyznać, że od strony podatkowej jest to interesujące rozwiązanie – zarówno dla przedsiębiorców myślących o sukcesji, założycieli start-upów chcących odseparować ryzyko biznesowe od majątku prywatnego, jak i menadżerów myślących o bezpiecznym pomnażaniu swojego majątku

– powiedział Michał Kwaśniewski z firmy doradczej Quidea.

Firma Quidea zaznaczyła, że zarówno założyciele i fundatorzy projektów biznesowych (np. start-upów) mogą być zainteresowani aspektem gromadzenia i pomnażania majątku za pośrednictwem fundacji rodzinnej w przypadku wychodzenia z jednego projektu i chęci zaangażowania uzyskanych środków w inne przedsięwzięcie. Wyjaśniono, że w przypadku inwestowania w określone aktywa fundacja nie zapłaci podatku aż do momentu dystrybucji środków do beneficjentów. A i wtedy podlega ona preferencyjnemu opodatkowaniu –  zryczałtowanym 15 proc. podatkiem dochodowym (przy założeniu, że grono beneficjentów jest ograniczone do fundatora lub jego najbliższej rodziny.

Przykładem dużego zainteresowania fundacjami rodzinnymi jest Piotrków Trybunalski. Od 22 maja do tamtejszego Sądu Okręgowego wpłynęły 294 wnioski o rejestrację fundacji rodzinnej, a dotychczas zarejestrowano 64 z nich.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA