fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaKrajFundacje rodzinne to strzał w dziesiątkę?

Fundacje rodzinne to strzał w dziesiątkę?

Od końca maja w Polsce można zakładać fundacje rodzinne i od tego czasu widać spore zainteresowanie tą instytucją.

Od 22 maja w Polsce obowiązuje ustawa o fundacji rodzinnej, która pozwala firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. Według firmy doradczej Quidea instytucja ta cieszy się wśród polskich przedsiębiorców dużym zainteresowaniem.

Firma Quidea przypomniała, że koncepcja fundacji rodzinnej w polskim porządku prawnym jest wzorowana na rozwiązaniach zagranicznych, które funkcjonują dziś na przykład w Austrii czy Holandii.

Polscy przedsiębiorcy długo czekali na taką możliwość. Trzeba przyznać, że od strony podatkowej jest to interesujące rozwiązanie – zarówno dla przedsiębiorców myślących o sukcesji, założycieli start-upów chcących odseparować ryzyko biznesowe od majątku prywatnego, jak i menadżerów myślących o bezpiecznym pomnażaniu swojego majątku

– powiedział Michał Kwaśniewski z firmy doradczej Quidea.

Firma Quidea zaznaczyła, że zarówno założyciele i fundatorzy projektów biznesowych (np. start-upów) mogą być zainteresowani aspektem gromadzenia i pomnażania majątku za pośrednictwem fundacji rodzinnej w przypadku wychodzenia z jednego projektu i chęci zaangażowania uzyskanych środków w inne przedsięwzięcie. Wyjaśniono, że w przypadku inwestowania w określone aktywa fundacja nie zapłaci podatku aż do momentu dystrybucji środków do beneficjentów. A i wtedy podlega ona preferencyjnemu opodatkowaniu –  zryczałtowanym 15 proc. podatkiem dochodowym (przy założeniu, że grono beneficjentów jest ograniczone do fundatora lub jego najbliższej rodziny.

Przykładem dużego zainteresowania fundacjami rodzinnymi jest Piotrków Trybunalski. Od 22 maja do tamtejszego Sądu Okręgowego wpłynęły 294 wnioski o rejestrację fundacji rodzinnej, a dotychczas zarejestrowano 64 z nich.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA