fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaBiznesFundacjom rodzinnym rzucono kłodę pod nogi

Fundacjom rodzinnym rzucono kłodę pod nogi

Dobra ustawa z lipca tego roku o fundacjach rodzinnych została niestety popsuta przez niezrozumiałą zmianę w powiązanej z nią ustawie o nieruchomościach rolnych.

Z nowej, czyli z końca maja tego roku, ustawy o fundacjach rodzinnych cieszyli się niemal wszyscy przedsiębiorcy rodzinni. Ułatwiała w sposób realny wiele spraw związanych z prowadzeniem oraz z sukcesją firm rodzinnych. Teraz środowisko przedsiębiorców jest poruszone. I – co tu dużo mówić – słusznie zniesmaczone. W innej ustawie, mającej również na nich wpływ, wprowadzono znaczące utrudnienie dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Wymagana ma być zgoda urzędu

Dotychczas fundacja rodzinna mogła bez zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nabywać nieruchomości rolne od swoich fundatorów, co było dla rodzinnej firmy naturalnym i przyjaznym rozwiązaniem. Mogła też, już po nabyciu takiej nieruchomości, wydzierżawić je osobie, którą uważa za przyjaznego fundacji beneficjenta (tak taka osoba jest określana w ustawie). Z kolei w razie rozwiązania fundacji rodzinnej tenże beneficjent, będący osobą bliską dla fundatora, mógł bez zgody KOWR otrzymać nieruchomość rolną jako mienie pozostałe po rozwiązaniu fundacji.

Jak zepsuto dobrą ustawę?

Przez lipcową nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw znacznie utrudniono wnoszenie przez fundatora nieruchomości do utworzonej fundacji rodzinnej, co już wydaje się działaniem legislatorów co najmniej niezrozumiałym. Nawet jeżeli fundacja rodzinna stanie się już właścicielem nieruchomości rolnych, to przez okres pięciu lat od momentu ich nabycia nie może ich ani sprzedać, ani nawet oddać celem korzystania przez wskazanych beneficjentów. Nawet jeżeli będą oni osobami bliskimi dla fundatora.

To jednak jeszcze nie wszystkie niekorzystne, utrudniające działalność i rozwój firm rodzinnych zmiany. W razie likwidacji fundacji bez zgody KOWR (a jakże, jakiś organ zawsze musi wydawać na coś zgody!) nie będzie możliwe wydanie nieruchomości rolnej wspomnianym beneficjentom. W konsekwencji część majątku rodzinnego w postaci nieruchomości rolnych nie będzie mogła zostać w bezpieczny sposób ulokowana w fundacji rodzinnej.

Do czego to będzie prowadzić? Do rozdrabniania tej części majątku rodzinnego pomiędzy wiele podmiotów.

A przecież inicjatorom ustawy o fundacjach rodzinnych słusznie zależało na konsolidowaniu majątku rodzinnego w jednym podmiocie (firmie rodzinnej) i na zabezpieczeniu jego składników przed ryzykami związanymi z podziałem pomiędzy różne podmioty. Czyli na bogaceniu się i rozwoju firm rodzinnych.

Nowe prawo uderzy we wszystkich

Nowelizacja ustawy o nieruchomościach rolnych uderzy we wszystkich przedsiębiorców rodzinnych, którzy utworzyli lub tylko planują utworzyć swoją fundację. Ograniczy bowiem swobodę wyposażania jej w składniki mienia stanowiącego majątek rodzinny, uderzając zwłaszcza w fundatorów posiadających w majątku rodzinnym nieruchomości rolne wykorzystywane do produkcji rolniczej.

Apel środowiska firm rodzinnych

Zarząd jednego ze stowarzyszeń skupiających firmy rodzinne przesłał nam oświadczenie o charakterze apelu, cytujemy je zamiast podsumowania własnego:

„Narusza to zasadę ochrony zaufania obywateli do państwa i do stanowionego przez nie prawa, której wyrazem jest możliwość planowania i prowadzenia swoich przedsięwzięć przez obywatela w zaufaniu, iż nie naraża się na niekorzystne skutki prawne swoich decyzji lub działań. Fundatorzy, podejmując decyzję o utworzeniu fundacji rodzinnej, działali w zaufaniu, że w stosunku do fundacji rodzinnej stosowane będą odpowiednie ułatwienia związane z nabywaniem nieruchomości rolnych od swoich fundatorów – zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Należy podkreślić, iż ułatwienia te dotyczą jedynie sytuacji nabycia nieruchomości rolnych przez fundację rodzinną od jej fundatora, a nie dowolnej osoby trzeciej. Tym samym nie może stanowić uzasadnienia do projektowanej zmiany zrównanie nabycia nieruchomości rolnej przez fundację rodzinną od jej fundatora z innymi osobami prawnymi (w tym również z kapitałem obcym), które nabywałyby nieruchomość rolną od dowolnej osoby trzeciej. Fundacja rodzinna jest instytucją prawną stanowiącą element sukcesji pokoleniowej, sukcesji w rodzinie. Przekazanie majątku do fundacji rodzinnej ma chronić go przed podziałem, służyć kumulacji rodzinnego majątku w jednym ręku – fundacji rodzinnej – co wielokrotnie sam ustawodawca podkreślał w uzasadnieniu do ustawy o fundacji rodzinnej”.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA

Czas ułatwić firmom dostęp do środków na rozwój

Polskie przedsiębiorstwa powinny mieć ułatwiony dostęp do pieniędzy na rozwój, ale do tego potrzebne są konkretne zmiany.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Im większa firma, tym elastyczniejsze formy zatrudnienia

GIG ekonomia to dla przedsiębiorców sposób na szybsze pozyskanie talentów, szansa na zwiększenie zdolności do adaptacji w zmiennym otoczeniu rynkowym oraz zdobycie przewag konkurencyjnych. Nowy raport E&Y ujawnia, jak kwestia elastycznego zatrudniania wygląda w Polsce.
2 MIN CZYTANIA