fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesMimo niepewności fundament polskiej gospodarki trzyma się mocno

Mimo niepewności fundament polskiej gospodarki trzyma się mocno

Większość polskich mikrofirm ma środki finansowe, aby funkcjonować przez co najmniej trzy miesiące.

Polski Instytut Ekonomiczny sprawdził kondycję finansową najmniejszych firm w Polsce. Z analizy wynika, że 47 proc. mikrofirm w naszym kraju posiada środki finansowe na dłużej niż 3 miesiące funkcjonowania.

Posiadanie środków na funkcjonowanie przez 2-3 miesiące deklaruje natomiast co trzecia polska mikrofirma. Pieniądze na funkcjonowanie przez miesiąc ma natomiast 8 proc. mikrofirm, a niedostateczne środki nawet na miesiąc działalności deklaruje 12 proc. najmniejszych polskich przedsiębiorstw. Najlepiej radzą sobie firmy z sektora transportu, spedycji i logistyki, wśród których posiadanie środków na ponad 3 miesiące działalności deklaruje 53 proc. ankietowanych. Najgorzej sytuacja wygląda w firmach handlowych, gdzie takie rezerwy deklaruje 41 proc. przedsiębiorstw.

Choć sytuacja finansowa polskich mikrofirm jest w miarę dobra, to nastroje mikroprzedsiębiorców już 11 miesiąc z rzędu są pesymistyczne, a wpływa na to głównie spadek wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień.

„Mimo niekorzystnego kształtowania się wartości sprzedaży i nowych zamówień, aż 81 proc. mikrofirm deklaruje, że nie planuje zmian w zatrudnieniu w najbliższych trzech miesiącach, a tylko 13 proc. dopuszcza zwolnienia pracowników. Ponadto aż 84 proc. mikrofirm utrzyma dotychczasowy poziom wynagrodzeń, a 13 proc. przewiduje podwyżkę” – zauważono w analizie PIE.

Analitycy PIE wskazują, że przez niepewność gospodarczą mikrofirmom ciężko planować przyszłość. Aż 74 proc. mikroprzedsiębiorców wskazuje niepewność jako główną barierę prowadzenia biznesu, a przeszkodami są też rosnące ceny energii i koszty pracownicze.

Według przytaczanych przez PIE danych GUS aż 97 proc. firm niefinansowych w Polsce stanowią mikrofirmy. W 2021 r. ze wszystkich 2,355 mln przedsiębiorstw w Polsce aż 2,288 mln to właśnie najmniejsze firmy.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA