fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumFundamenty bezpieczeństwa energetycznego

Fundamenty bezpieczeństwa energetycznego

Odnawialne źródła energii czy technologia jądrowa ułatwią nam uniezależnienie od dostaw surowców z Rosji, zapewnią gospodarce bezpieczeństwo oraz przyczynią się do budowy suwerenności energetycznej. Liderem transformacji energetycznej będzie w kraju jeden silny koncern, który skutecznie buduje PKN ORLEN.

Bezpieczeństwo energetyczne jest nieodzownym elementem bezpieczeństwa całego państwa. Podkreślali to uczestnicy tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, m.in. w panelu dotyczącym wyzwań związanych z morską energetyką wiatrową, jak i w debacie poświęconej  perspektywom rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. W obu dyskusjach wziął udział Jarosław Dybowski – Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki w PKN ORLEN, przybliżając strategię energetyczną całej Grupy i wyjaśniając kolejne kroki inwestycyjne.

– Nasza strategia polega na zainwestowaniu znaczących środków w najbardziej efektywne odnawialne źródła energii, czyli w morską energetykę wiatrową. Zdajemy sobie jednak sprawę, że dyspozycyjność tego źródła nie jest stała. W związku z tym chcemy stworzyć miks składający się z kilku tysięcy MW w źródłach odnawialnych wsparty elektrowniami gazowymi. Dlaczego? Bo tylko takie połączenie stanowić będzie w pełni dyspozycyjne źródło – zaznaczył Jarosław Dybowski.

Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki w PKN ORLEN podkreślił, że chociaż na każdym kroku mówimy o bezpieczeństwie energetycznym, nie można budować tego bezpieczeństwa w oparciu tylko i wyłącznie o OZE. One muszą współpracować albo z magazynami energii, które dziś są bardzo drogie, albo ze źródłami gazowymi, choć oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę, że gaz to paliwo przejściowe i z roku na rok jego znaczenie będzie maleć.

W przyszłości, gdy trzeba będzie wygaszać elektrownie węglowe, konieczne będzie zastąpienie ich reaktorami jądrowymi. – Dlatego rozpoczęliśmy już współpracę związaną z inwestycjami w tzw. SMR-y (małe reaktory jądrowe), które wejdą na rynek w następnej dekadzie. Idealne lokalizacje dla tych reaktorów to byłyby te miejsce, gdzie dziś zaczynają być wyłączane bloki elektrowni węglowych. To naturalne rozwiązanie, żeby zastąpić te bloki nową technologią zeroemisyjną – dodał.

Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

Dyrektor Dybowski podkreślił też, że tylko duża liczba inwestycji niskoemisyjnych zapewni nam sukces w procesie transformacji energetycznej. – Tworząc projekty związane z morską energetyką wiatrową, wiedzieliśmy, że nie możemy poprzestać na jednej farmie. Wykorzystując doświadczenie i wiedzę, każda następna taka inwestycja będzie realizowana z coraz większą efektywnością.  Myślę, że dokładnie taka sama filozofia przyświecać nam będzie w związku z projektami jądrowymi. Nie chcemy poprzestać na budowie jednego, czy dwóch reaktorów. Myślimy o inwestycjach na dużo większą skalę. Dlatego rozmawiając z naszymi amerykańskimi partnerami, z którymi współtworzyć będziemy projekt atomowy, w pierwszej kolejności poruszyliśmy kwestię budowy w Polsce centrum szkoleniowego. Ma to być jeden z elementów tej współpracy. Musimy zacząć od szkolenia kadr. I trzeba to robić już, bo na wdrożenie nowych technologii i zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego nie mamy dużo czasu – podsumował Jarosław Dybowski.

Materiał powstał we współpracy z PKN ORLEN

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA