fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesFundusze Europejskie mają jeszcze pieniądze dla przedsiębiorców

Fundusze Europejskie mają jeszcze pieniądze dla przedsiębiorców

Jeszcze do 5 września 2022 r., do godziny 12.00 lub do wyczerpania limitu na dany makroregion, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie dla swoich firm z Funduszy Europejskich. Tak zwany System Wczesnego Ostrzegania (SWO) zorganizowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Jest to już szósta edycja konkursu, którego celem jest pomoc firmom przeżywającym okresowe trudności i chcącym się rozwijać.

Maksymalna wysokość dofinansowania dla firmy wynosi 18,5 tys. złotych. Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć otrzymaną dotację także na wybrane przez siebie usługi służące rozwojowi małej lub średniej firmy, w tym między innymi na szkolenia, na doradztwo lub mentoring. PARP jest gotowy także bezpłatnie zdiagnozować kondycję finansową firmy, co może ułatwić otrzymanie dotacji.

System Wczesnego Ostrzegania

Celem tak nazwanego programu (SWO) jest – jak czytamy – „wdrożenie systemu wczesnego ostrzegania dla przedsiębiorców, którzy doświadczają okresowych trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej”. Dofinansowane usługi czy procesy w firmie, mają wynikać z „przeprowadzonej dogłębnej analizy kondycji przedsiębiorstwa”.

– Już po raz szósty zapraszamy przedsiębiorców do projektu SWO. Do końca lipca zrealizowanych zostało ponad 700 usług rozwojowych dla uczestników projektu, a ta liczba systematycznie rośnie wraz ze wzrostem zaangażowania przedsiębiorców – mówi Dariusz Budrowski, prezes PARP. –Wsparcie, które oferujemy, jest dopasowane do indywidualnych potrzeb konkretnej firmy, dzięki czemu umożliwia efektywne rozwiązanie problemów, z którymi mierzy się przedsiębiorca – dodaje.

Kto może liczyć na pieniądze?

Pomoc jest oczywiście uwarunkowana. Mogą się o nią ubiegać przedsiębiorcy, którzy doświadczyli spadku sprzedaży towarów lub usług w okresie sześciu miesięcy przed datą zgłoszenia do projektu (z wyłączeniem sezonowych zmian, wynikających bezpośrednio ze specyfiki danej branży), przeżywali bądź nadal przeżywają perturbacje związane ze zmianami kadrowymi (w okresie co najmniej dwóch ostatnich miesięcy przed dniem zgłoszenia) – na przykład mają kłopoty spowodowane odejściami pracowników, a także ci, którzy musieli lub muszą się przebranżowić czy tylko przeinwestowali w cyfryzację firmy. Dotację otrzymać mogą również ci, którzy doświadczają lub doświadczyli problemów niezależnych od ich działań, czy spodziewają się problemów w najbliższej przyszłości.

Pomoc dotacyjna pochodzi z Funduszy Europejskich. Jakkolwiek oceniać działalności PARP, jego poszczególne programy, procedury itd., to jednak – zwłaszcza w obecnej sytuacji – żaden „pieniądz” nie jest do pogardzenia.

Więcej informacji o SWO: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/swo

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA