fbpx
czwartek, 12 września, 2024
Strona głównaKrajFundusze inwestycyjne wykupują Polakom mieszkania

Fundusze inwestycyjne wykupują Polakom mieszkania

Na rynku nieruchomości rośnie udział funduszy inwestycyjnych, najczęściej pochodzących spoza Polski. W 2021 r. wykupiły one aż 17 proc. nowych mieszkań, przeznaczając je na wynajem.

Wspomniane fundusze dysponują ogromną przewagą nad indywidualnymi nabywcami, a ich działalność powoduje gwałtowny wzrost cen kupna i najmu mieszkań, szczególnie w dużych miastach.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Ruchu Narodowego – poseł Krzysztof Bosak, poseł Michał Urbaniak oraz mec. Michał Wawer zawiadomili o złożeniu interpelacji do ministra rozwoju i technologii z pytaniem o to, czy rząd rozważa środki zapobiegawcze wobec tego zjawiska.

– Tylko w 2021 roku 17 procent nowych mieszkań pojawiających się na rynku, zostało z miejsca wykupionych przez zagraniczne fundusze inwestycyjne. Te mieszkania nigdy nie trafiły na rynek pierwotny, tych mieszkań nigdy nie miała możliwości kupić żadna polska rodzina. (…) W pojedynczych transakcjach całe osiedla były przekazywane zagranicznym funduszom inwestycyjnym po to, by następnie trafić na rynek najmu – zauważył mecenas Wawer.

Posłowie zaznaczyli, że w wielu krajach zachodnich zjawisko przewagi funduszy inwestycyjnych na rynku nieruchomości spowodowało tak dotkliwe wzrosty cen kupna i najmu, że np. rządy Kanady, Holandii czy Niemiec pracują nad rozwiązaniami ustawowymi, które uderzą w dominującą pozycję zagranicznych nabywców. Wezwali do właściwego uregulowania tego rynku w Polsce, zanim pojawi się potrzeba bardziej radykalnych sankcji.

– Warto zwrócić uwagę, że pozycja przetargowa inwestorów instytucjonalnych względem indywidualnych jest całkowicie nieporównywalna! Tak jak klient banku i bank nie mają symetrycznej sytuacji na rynku, tak samo inwestor indywidualny, który chce kupić jedno mieszkanie na kredyt hipoteczny i inwestor instytucjonalny – np. fundusz norweski NREP, który kupił mieszkania za 100 mln euro – nie mają tej samej pozycji przetargowej – podkreślił poseł Bosak.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA