fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaKrajFundusze inwestycyjne wykupują Polakom mieszkania

Fundusze inwestycyjne wykupują Polakom mieszkania

Na rynku nieruchomości rośnie udział funduszy inwestycyjnych, najczęściej pochodzących spoza Polski. W 2021 r. wykupiły one aż 17 proc. nowych mieszkań, przeznaczając je na wynajem.

Wspomniane fundusze dysponują ogromną przewagą nad indywidualnymi nabywcami, a ich działalność powoduje gwałtowny wzrost cen kupna i najmu mieszkań, szczególnie w dużych miastach.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Ruchu Narodowego – poseł Krzysztof Bosak, poseł Michał Urbaniak oraz mec. Michał Wawer zawiadomili o złożeniu interpelacji do ministra rozwoju i technologii z pytaniem o to, czy rząd rozważa środki zapobiegawcze wobec tego zjawiska.

– Tylko w 2021 roku 17 procent nowych mieszkań pojawiających się na rynku, zostało z miejsca wykupionych przez zagraniczne fundusze inwestycyjne. Te mieszkania nigdy nie trafiły na rynek pierwotny, tych mieszkań nigdy nie miała możliwości kupić żadna polska rodzina. (…) W pojedynczych transakcjach całe osiedla były przekazywane zagranicznym funduszom inwestycyjnym po to, by następnie trafić na rynek najmu – zauważył mecenas Wawer.

Posłowie zaznaczyli, że w wielu krajach zachodnich zjawisko przewagi funduszy inwestycyjnych na rynku nieruchomości spowodowało tak dotkliwe wzrosty cen kupna i najmu, że np. rządy Kanady, Holandii czy Niemiec pracują nad rozwiązaniami ustawowymi, które uderzą w dominującą pozycję zagranicznych nabywców. Wezwali do właściwego uregulowania tego rynku w Polsce, zanim pojawi się potrzeba bardziej radykalnych sankcji.

– Warto zwrócić uwagę, że pozycja przetargowa inwestorów instytucjonalnych względem indywidualnych jest całkowicie nieporównywalna! Tak jak klient banku i bank nie mają symetrycznej sytuacji na rynku, tak samo inwestor indywidualny, który chce kupić jedno mieszkanie na kredyt hipoteczny i inwestor instytucjonalny – np. fundusz norweski NREP, który kupił mieszkania za 100 mln euro – nie mają tej samej pozycji przetargowej – podkreślił poseł Bosak.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można budować schrony bez pozwolenia

Polski rząd pracuje nad zmianami w prawie budowlanym, które mają umożliwić obywatelom budowanie przydomowych schronów bez pozwolenia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Protest przed IPN w obronie wolności słowa

Przed katowickim oddziałem IPN odbył się protest i konferencja prasowa przeciwko cenzurze i łamaniu wolności słowa w związku z „zaaresztowaniem” książek wydawnictwa 3DOM z Częstochowy i przesłuchaniem jego właściciela Tomasza Stali.
2 MIN CZYTANIA

Korupcyjny handel dyplomami

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali 6 osób. Wśród zatrzymanych są osoby reprezentujące władze warszawskiej uczelni niepublicznej.
< 1 MIN CZYTANIA