fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaBiznesFundusze venture capital inwestują w MŚP

Fundusze venture capital inwestują w MŚP

Od początku roku przeprowadzono już aż sto transakcji z udziałem funduszy venture capital. Co cieszy – były to głównie transakcje polskie.

W pierwszym kwartale tego roku na polski rynek funduszy venture capital napłynęło 243 mln zł. Jest to łączna wartość kapitału, jaką zarówno polskie, jak i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa. Inwestycje funduszy pomagają nie tylko start-upom, ale także dłużej już istniejącym małym i średnim przedsiębiorstwom chcącym się dalej rozwijać.

Odnotowano co prawda średni spadek wartości transakcji o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, ale też wzrost liczby inwestycji o niebagatelne 40,3 proc. Może to świadczyć o rosnącym optymizmie przedsiębiorców, którzy uznali, że najgorszy etap lockdownów mamy za sobą i warto albo uruchomić nową firmę, albo zainwestować w już istniejącą, by wyprowadzić ją na szersze wody.

Sto transakcji – głównie polskich

Od początku stycznia przeprowadzono już aż sto transakcji z udziałem funduszy venture capital. Patrząc na historyczne dane, to dobre otwarcie nowego roku. Wartość włożonego kapitału, porównując do analogicznego okresu z 2020, utrzymała się na tym samym poziomie – informuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

46 proc. zainwestowanych w pierwszym kwartale środków zalicza się do kapitału publiczno-prywatnego. Warto zwrócić też uwagę na to, że udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł tylko 35 proc.
Aż 73 z 94 transakcji bazowało przy tym na kapitale publiczno-prywatnym, a 84 transakcje zostały przeprowadzone przez polskie zespoły.

Kapitał w rundach pre-Seed lub Seed otrzymało także dużo start-upów. Część z nich może liczyć w niedalekiej przyszłości na dalsze i jeszcze wyższe finansowanie, co powinno przełożyć się na ich rozwój oraz wzrost wartości rynkowej. Uwagę skupiła na przykład krakowska spółka Airly zajmująca się monitorowaniem stanu powietrza. Od grupy aniołów biznesu pozyskała na rozwój 12,5 mln zł.

32 z 94 transakcji zawarte zostały z udziałem funduszy PFR Ventures. Dostarczyły one jedną czwartą kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Z kolei start-upom pomagają fundusze należące do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które przeprowadziły 33 duże transakcje z 59-proc. udziałem wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale tego roku.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA