fbpx
czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesFundusze venture capital inwestują w MŚP

Fundusze venture capital inwestują w MŚP

Od początku roku przeprowadzono już aż sto transakcji z udziałem funduszy venture capital. Co cieszy – były to głównie transakcje polskie.

W pierwszym kwartale tego roku na polski rynek funduszy venture capital napłynęło 243 mln zł. Jest to łączna wartość kapitału, jaką zarówno polskie, jak i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa. Inwestycje funduszy pomagają nie tylko start-upom, ale także dłużej już istniejącym małym i średnim przedsiębiorstwom chcącym się dalej rozwijać.

Odnotowano co prawda średni spadek wartości transakcji o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, ale też wzrost liczby inwestycji o niebagatelne 40,3 proc. Może to świadczyć o rosnącym optymizmie przedsiębiorców, którzy uznali, że najgorszy etap lockdownów mamy za sobą i warto albo uruchomić nową firmę, albo zainwestować w już istniejącą, by wyprowadzić ją na szersze wody.

Sto transakcji – głównie polskich

Od początku stycznia przeprowadzono już aż sto transakcji z udziałem funduszy venture capital. Patrząc na historyczne dane, to dobre otwarcie nowego roku. Wartość włożonego kapitału, porównując do analogicznego okresu z 2020, utrzymała się na tym samym poziomie – informuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

46 proc. zainwestowanych w pierwszym kwartale środków zalicza się do kapitału publiczno-prywatnego. Warto zwrócić też uwagę na to, że udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł tylko 35 proc.
Aż 73 z 94 transakcji bazowało przy tym na kapitale publiczno-prywatnym, a 84 transakcje zostały przeprowadzone przez polskie zespoły.

Kapitał w rundach pre-Seed lub Seed otrzymało także dużo start-upów. Część z nich może liczyć w niedalekiej przyszłości na dalsze i jeszcze wyższe finansowanie, co powinno przełożyć się na ich rozwój oraz wzrost wartości rynkowej. Uwagę skupiła na przykład krakowska spółka Airly zajmująca się monitorowaniem stanu powietrza. Od grupy aniołów biznesu pozyskała na rozwój 12,5 mln zł.

32 z 94 transakcji zawarte zostały z udziałem funduszy PFR Ventures. Dostarczyły one jedną czwartą kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Z kolei start-upom pomagają fundusze należące do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które przeprowadziły 33 duże transakcje z 59-proc. udziałem wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale tego roku.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA