fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaFinanseFundusze wspierają kapitałem polskie start-upy

Fundusze wspierają kapitałem polskie start-upy

566 małych i średnich spółek w Europie Środkowo-Wschodniej – aż o 15 proc. więcej niż w ubiegłym roku i aż o 46 proc. powyżej średniej pięciu ostatnich lat – sfinansowały fundusze private equity i venture capital. Dane Invest Europe, opublikowane właśnie w raporcie Central and Eastern Europe Private Equity Statistics 2020, świadczą o tym, że nastał znakomity czas dla firm z dobrymi pomysłami, chcących się szybko rozwijać. Oczywiście nie z każdej branży – najlepiej z takiej, która związana jest z innowacjami i rekonstrukcją gospodarek Europy po pandemii.

Szczególne zainteresowanie inwestorów budzą małe i średnie przedsiębiorstwa, a także te młode spółki, których profil działalności pasuje do założeń odbudowy gospodarek po koronakryzysie. Dotychczas fundusze zainwestowały w nie 358 mln euro, powracając do rekordowego poziomu z przedpandemicznego 2019 roku.

– Branża private equity wspiera więcej firm niż kiedykolwiek w Europie Środkowo-Wschodniej. Są to szybko rozwijające się spółki, które mogą pomóc w odbudowie regionu po pandemii, a także przyczynić się do długofalowego rozwoju gospodarczego i społecznego. Fundusze private equity mogą odegrać ważną rolę, pomagając firmom w pełni wykorzystać ich potencjał – mówi Bill Watson, przewodniczący grupy roboczej ds. Europy Środkowo-Wschodniej działającej w ramach Invest Europe (Invest Europe Central and Eastern Europe Task Force).

Gdy zarobią, wychodzą z inwestycji

Wszystkie inwestycje funduszy w naszym regionie zamknęły się w 2020 roku kwotą 1,7 mld euro. Było to o 49 proc. mniej niż w 2019 roku, głównie z powodu braku wykupów udziałów. Z kolei tak zwane wyjścia z inwestycji przez fundusze (mierzone według wartości początkowej inwestycji) wzrosły o 47 proc. – do 1,4 mld euro w 2020, z czego aż 690 mln euro tych wyjść odbyło się przez giełdy. Udział naszego regionu w ogólnej wartości wyjść z inwestycji w Europie podwoił się – do 5,8 proc. w 2020 roku.

Polska jest największym rynkiem wyjść z inwestycji. Łączna ich wartość wyniosła 954 mln euro. Fundusze zakończyły inwestycje w trzydziestu polskich firmach, co stanowi 28 proc. ogółu liczby wyjść w całym naszym regionie.

Polska ważnym rynkiem

Pieniądze w funduszach są, pozostaje kwestia wyboru dobrze rokujących podmiotów do zainwestowania. Fundusze venture capital pozyskały na nowe inwestycje aż 667 mln euro, co stanowi drugi po 2019 roku, najlepszy wynik w historii. Na wszystkie inwestycje fundusze zebrały miliard euro.

Finansowanie przez fundusze private equity oraz venture capital stało się dla wielu szybko rozwijających się w Polsce firm bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytu bankowego. W Polsce, czyli na największym rynku w Europie, fundusze zainwestowały aż 431 mln euro, czyli jedną czwartą wszystkich środków przeznaczonych dla całego regionu. Pieniądze zostały włożone w 105 polskich spółek, z czego 82 to młode, innowacyjne firmy start-upy. Pod względem wartości inwestycji dopiero na drugim miejscu jest Estonia (21 proc. ogółu wartości inwestycji), potem są Czechy (17 proc.), Węgry (14 proc.) i Chorwacja (9 proc.). Na Węgrzech fundusze venture capital zaufały planom rozwojowym aż 220 firm.
– Spółki wspierane przez private equity w Europie Środkowo-Wschodniej stają się lokalnymi, regionalnymi i globalnymi liderami. Uwydatniają nie tylko talent, umiejętności i przedsiębiorczość obecne w regionie, ale także ogromny potencjał możliwy do wykorzystania dzięki współpracy z doświadczonymi menedżerami – twierdzi Eric de Montgolfier, CEO Invest Europe.

Warto też wiedzieć, że blisko połowa środków zainwestowanych w ubiegłym roku w regionie trafiła do spółek z branży ICT, które stanowiły 47 proc. ogólnej liczby sfinansowanych firm. Jeśli więc potrzebny jest kapitał, warto zwrócić się do funduszy.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.
3 MIN CZYTANIA