fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseFundusze wspierają kapitałem polskie start-upy

Fundusze wspierają kapitałem polskie start-upy

566 małych i średnich spółek w Europie Środkowo-Wschodniej – aż o 15 proc. więcej niż w ubiegłym roku i aż o 46 proc. powyżej średniej pięciu ostatnich lat – sfinansowały fundusze private equity i venture capital. Dane Invest Europe, opublikowane właśnie w raporcie Central and Eastern Europe Private Equity Statistics 2020, świadczą o tym, że nastał znakomity czas dla firm z dobrymi pomysłami, chcących się szybko rozwijać. Oczywiście nie z każdej branży – najlepiej z takiej, która związana jest z innowacjami i rekonstrukcją gospodarek Europy po pandemii.

Szczególne zainteresowanie inwestorów budzą małe i średnie przedsiębiorstwa, a także te młode spółki, których profil działalności pasuje do założeń odbudowy gospodarek po koronakryzysie. Dotychczas fundusze zainwestowały w nie 358 mln euro, powracając do rekordowego poziomu z przedpandemicznego 2019 roku.

– Branża private equity wspiera więcej firm niż kiedykolwiek w Europie Środkowo-Wschodniej. Są to szybko rozwijające się spółki, które mogą pomóc w odbudowie regionu po pandemii, a także przyczynić się do długofalowego rozwoju gospodarczego i społecznego. Fundusze private equity mogą odegrać ważną rolę, pomagając firmom w pełni wykorzystać ich potencjał – mówi Bill Watson, przewodniczący grupy roboczej ds. Europy Środkowo-Wschodniej działającej w ramach Invest Europe (Invest Europe Central and Eastern Europe Task Force).

Gdy zarobią, wychodzą z inwestycji

Wszystkie inwestycje funduszy w naszym regionie zamknęły się w 2020 roku kwotą 1,7 mld euro. Było to o 49 proc. mniej niż w 2019 roku, głównie z powodu braku wykupów udziałów. Z kolei tak zwane wyjścia z inwestycji przez fundusze (mierzone według wartości początkowej inwestycji) wzrosły o 47 proc. – do 1,4 mld euro w 2020, z czego aż 690 mln euro tych wyjść odbyło się przez giełdy. Udział naszego regionu w ogólnej wartości wyjść z inwestycji w Europie podwoił się – do 5,8 proc. w 2020 roku.

Polska jest największym rynkiem wyjść z inwestycji. Łączna ich wartość wyniosła 954 mln euro. Fundusze zakończyły inwestycje w trzydziestu polskich firmach, co stanowi 28 proc. ogółu liczby wyjść w całym naszym regionie.

Polska ważnym rynkiem

Pieniądze w funduszach są, pozostaje kwestia wyboru dobrze rokujących podmiotów do zainwestowania. Fundusze venture capital pozyskały na nowe inwestycje aż 667 mln euro, co stanowi drugi po 2019 roku, najlepszy wynik w historii. Na wszystkie inwestycje fundusze zebrały miliard euro.

Finansowanie przez fundusze private equity oraz venture capital stało się dla wielu szybko rozwijających się w Polsce firm bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytu bankowego. W Polsce, czyli na największym rynku w Europie, fundusze zainwestowały aż 431 mln euro, czyli jedną czwartą wszystkich środków przeznaczonych dla całego regionu. Pieniądze zostały włożone w 105 polskich spółek, z czego 82 to młode, innowacyjne firmy start-upy. Pod względem wartości inwestycji dopiero na drugim miejscu jest Estonia (21 proc. ogółu wartości inwestycji), potem są Czechy (17 proc.), Węgry (14 proc.) i Chorwacja (9 proc.). Na Węgrzech fundusze venture capital zaufały planom rozwojowym aż 220 firm.
– Spółki wspierane przez private equity w Europie Środkowo-Wschodniej stają się lokalnymi, regionalnymi i globalnymi liderami. Uwydatniają nie tylko talent, umiejętności i przedsiębiorczość obecne w regionie, ale także ogromny potencjał możliwy do wykorzystania dzięki współpracy z doświadczonymi menedżerami – twierdzi Eric de Montgolfier, CEO Invest Europe.

Warto też wiedzieć, że blisko połowa środków zainwestowanych w ubiegłym roku w regionie trafiła do spółek z branży ICT, które stanowiły 47 proc. ogólnej liczby sfinansowanych firm. Jeśli więc potrzebny jest kapitał, warto zwrócić się do funduszy.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA