fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeG5 w Kanadzie nie dla Chińczyków

G5 w Kanadzie nie dla Chińczyków

Kanadyjski rząd oznajmił, że nie pozwoli chińskim firmom na budowę infrastruktury sieci 5G.

Chodzi tu o wykluczenie z realizacji projektów infrastrukturalnych takich przedsiębiorstw jak Huawei i ZTE.

Minister przemysłu Francois-Philippe Champagne uzasadnił tę decyzję koniecznością zapewnienia Kanadyjczykom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Została ona poprzedzona konsultacjami z sojusznikami rządu w Ottawie. Wcześniej podobne kroki podjęły władze Wielkiej Brytanii, USA, Australii i Nowej Zelandii.

Przedstawiciele chińskich firm utrzymują jednak, iż jest do działanie motywowane politycznie i nie ma żadnego ryzyka dla mieszkańców tego kraju związanego z działalnością przedsiębiorstw z Państwa Środka. Huawei Canada podkreśla, że dostarczany przez firmę sprzęt był poddawany wielokrotnym testom i nie zostały udowodnione jakiekolwiek cechy mogące świadczyć o tym, że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Swoje niezadowolenie z kroków kanadyjskiego rządu wyraził też rzecznik ambasady Chin w Ottawie.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA