fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaG7 zobowiązuje się do likwidacji energetyki węglowej

G7 zobowiązuje się do likwidacji energetyki węglowej

Podczas rozmów w Berlinie ministrowie z krajów należących do Grupy G7 zgodzili się na wycofanie się z energetyki węglowej, ale nie ustalili na to daty.

Jak podaje serwis EURACTIV.pl, na szczycie Japonia i USA nie poparły roku 2030 jako końca energetyki węglowej. Jednak to zobowiązanie było pierwszym zobowiązaniem państw G7 do rezygnacji z energetyki węglowej.

Państwa G7 zgodziły się na znaczną dekarbonizację swoich sektorów energetycznych do 2035 r. i wstrzymanie publicznego finansowania projektów paliw kopalnych za granicą do końca tego roku. Chodzi o elektrownie, które nie wychwytują swoich emisji CO2.

Grupa G7 miała rozpocząć w przyszłym roku informowanie o tym, w jaki sposób kraje wywiązują się z wcześniejszego zobowiązania do zakończenia „nieefektywnych” dotacji do paliw kopalnych do 2025 r. Obejmując wszystkie paliwa kopalne, w tym ropę i gaz, umowa idzie dalej niż obietnica złożona przez kraje G20 w zeszłym roku, aby wstrzymać zagraniczne finansowanie tylko węgla.

Tymczasem energetyka węglowa na świecie ma się całkiem dobrze. Światowa produkcja energii z węgla w 2021 r. wzrosła prawdopodobnie o 9 proc. w relacji do roku 2020. Według Eurostatu wydobycie i zużycie węgla w 2021 r. w stosunku do pandemicznego roku 2020 odnotowała także „antywęglowa” Unia Europejska. Z kolei jak poinformował Polski Instytut Ekonomiczny, w Polsce produkcja energii elektrycznej z węgla osiągnęła w zeszłym roku najwyższą wartość od 8 lat i wzrosła o 26 proc. wobec 2020 r.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA