fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaFelietonGAFA: czyli jeśli już sięgać do kieszeni, to do tych naprawdę głębokich

GAFA: czyli jeśli już sięgać do kieszeni, to do tych naprawdę głębokich

Czy naprawdę nie ma innej możliwości, niż tylko obciążyć kosztami zmian w systemie podatkowym ludzi nieznacznie lepiej uposażonych, którzy w lwiej części odpowiadają za budowanie polskiej gospodarki? Jest. Wymaga on tylko odwagi.

Zaplanowane w Polskim Ładzie rozwiązania podatkowe, takie jak podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł czy progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł, ocenić trzeba pozytywnie. Od lat eksperci wskazywali, że zarówno kwota wolna jak i próg są w naszym kraju zdecydowanie zbyt niskie. Problemem jest to, skąd wziąć pieniądze za „brakujące” środki w budżecie. Niestety, wiele wskazuje na to, że zapłacą za to ludzie, którzy „trochę lepiej” zarabiają (co wcale nie znaczy, że dużo). A zatem przedsiębiorcy, pracownicy wykwalifikowania i kadra kierownicza. Przy czym dochód, od którego trzeba się będzie składać na… planowaną przez rząd obniżkę podatków, wynieść ma około 5 tys. zł na rękę. To niezbyt wiele, trudno zatem uznać tych, którzy nie będę beneficjentami zmian, za bogaczy, którzy winni są coś reszcie społeczeństwa. A to w takich właśnie ludzi uderzy zniesienie ryczałtowej składki zdrowotnej i brak możliwości odliczania jej od podatku.

Czy zatem nie ma innej możliwości, niż tylko obciążyć kosztami zmian w systemie podatkowym ludzi nieznacznie lepiej uposażonych, którzy w lwiej części odpowiadają za budowanie polskiej gospodarki? Wydaje się, że alternatywne wyjście istnieje. Pieniędzy z podatków trzeba mianowicie szukać u kogoś innego. I tu na myśl przychodzą prawdziwi bogacze, czyli międzynarodowi giganci cyfrowi ukrywający się pod akronimem GAFA od: Google, Amazon, Facebook, Apple. Sam Facebook, według szacunków PwC, osiągnął w Polsce dochód na poziomie 600 mln zł (dane za 2017 rok).

Regułą jest, że wielkie firmy działające w branży internetowej, skutecznie unikają płacenia podatków w krajach, w których osiągają dochód. Wykorzystując różne jurysdykcje podatkowe oraz swobodę przepływu kapitału i usług, obierają rezydencją podatkową tam, gdzie zapłacą najmniej, a następnie do tego kraju transferują całość swoich zysków. W konsekwencji tracą pozostałe kraje będące faktycznym miejscem osiągnięcia dochodu.

Można jednak ten problem rozwiązać, wprowadzając podatek od przychodu, skutecznie uniemożliwiający transfer zysków do rajów podatkowych. Na taki ruch zdecydowało się już wiele europejskich państw, by wymienić Francję, Czechy, Hiszpanię i Włochy. Od dawna trwają prace w OECD nad przyjęciem wspólnej konstrukcji tej daniny. Skutecznie blokują je jednak Amerykanie. Ze Stanów Zjednoczonych pochodzą bowiem firmy, w które głównie ten ruch by uderzył. USA grożą także tym, którzy zdecydowali się na wprowadzenie podatku GAFA wprowadzeniem ceł na ich towary.

Także w Polsce dyskusja nad opodatkowaniem cyfrowych gigantów trwa, jak dotąd jednak, mimo zapowiedzi, stosowane działania legislacyjne nie miały miejsca. W efekcie polskiemu budżetowi uciekać mogą setki milionów, jeśli nie miliardy złotych rocznie. Nie są to sumy, które w całości umożliwiłby pokrycie kosztów zmian dotyczących kwoty wolnej czy nowego progu, niemniej dawałby pewną przestrzeń do złagodzenia niektórych rozwiązań, jak np. wprowadzenie limitu wysokości składki zdrowotnej pobieranej od przedsiębiorców czy objęcie kwotą wolną wszystkich podatników.

Dyskusja nad Polskim Ładem trwa, dokument ten zaś wciąż wymaga dopracowania i uszczegółowienia. To właśnie opodatkowanie wielkich korporacji powinno być jednym z istotnych elementów tej debaty. Jeśli już bowiem sięgać do kieszeni, to do tych naprawę głębokich.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA