fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatGalopująca inflacja w Argentynie bije kolejne rekordy. Rząd obiecał zamrożenie cen tysiąca...

Galopująca inflacja w Argentynie bije kolejne rekordy. Rząd obiecał zamrożenie cen tysiąca produktów

W Ameryce Łacińskiej, gdzie stopa inflacji wzrosła głównie wskutek gospodarczych następstw pandemii COCID-19, Argentyna ucierpiała najmocniej: ceny wzrosły tam dotychczas o 51,8 proc. Rząd prezydenta Alberto Fernandeza ogłosił przed częściowymi wyborami do parlamentu obietnicę jej zahamowania i zamrożenie cen tysiąca artykułów powszechnej konsumpcji.

Ceny towarów, których obniżenie obiecał rząd, wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeciętnie o 53,4 proc. (niektóre, jak na przykład tłuszcze roślinne, zdrożały aż dwukrotnie). Partia prezydencka Front Wszystkich, która przeżywa wskutek gospodarczych i społecznych następstw pandemii głębokie załamanie popularności, podjęła trudne negocjacje z przedsiębiorcami i bankami, aby wcielić w życie wyborczą obietnicę dotyczącą cen. Zamrożone ceny miałyby być utrzymane do początków przyszłego roku.

Prezydent Fernandez obawia się, że głosowanie, które odbędzie się 14 listopada w sytuacji głębokiego kryzysu argentyńskiej gospodarki, stanie się dla rządzącej koalicji peronistów Front Wszystkich kolejną porażką po klęsce poniesionej w prawyborach, kiedy to opozycja odniosła zdecydowane zwycięstwo w osiemnastu z dwudziestu czterech okręgów wyborczych. Szczególnie dotkliwie rząd odczuł niepowodzenie wyborcze w okręgu Buenos Aires, gdzie zamieszkuje prawie 40 proc. ludności kraju i gdzie do niedawna peroniści mieli swą główną bazę wyborczą.

Prawybory, w których udział jest obowiązkowy, służyły wyłonieniu list kandydatów uprawnionych do uczestnictwa w wyborach listopadowych.

W Ameryce Łacińskiej pod względem galopującej inflacji Argentyna dzierży palmę pierwszeństwa – od czasu ogłoszenia pandemii ceny wzrosły tam średnio o 51,8 proc. Następna na liście jest Brazylia, jednak tam inflacja zatrzymała się na poziomie 9 proc.

Jak wynika z badań socjologów jednej z najbardziej prestiżowych uczelni Ameryki Łacińskiej, Katolickiego Uniwersytetu Argentyny (UCA), odsetek rodzin pracujących Argentyńczyków, które żyją w warunkach skrajnego ubóstwa, wzrósł w okresie pandemii COVID-19 z 12,5 pro. do 17 proc. Już w końcu ubiegłego roku ich dochody były zbyt małe, aby zaspokoić podstawowe codzienne potrzeby.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA