fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaGazowi magnaci sami sobie przyznają dotacje z Unii Europejskiej

Gazowi magnaci sami sobie przyznają dotacje z Unii Europejskiej

Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu (ENTSOG) wskazuje projekty, które będą finansowane przez Unię Europejską. Znaczna część z tych funduszy trafia do spółek należących do Gas Infrastructure Europe (GIE), w której zasiadają członkowie... ENTSOG.

ENTSOG jest organizacją odpowiedzialną za promowanie budowy wewnętrznego, unijnego rynku gazu ziemnego oraz obrotu tym surowcem. Jej celem jest zapewnienie optymalnego sposób zarządzania i eksploatacji sieci przesyłowej, w tym jej właściwego rozwoju technicznego.

Gas Infrastructure Europe (GIE) to natomiast organizacja lobbingowa, reprezentująca europejskich operatorów infrastruktury gazowej.

Według raportu przygotowanego przez globalwitness.org w obydwu podmiotach zasiadają w znacznej części te same osoby. Trzy czwarte zarządu ENTSOG stanowią ludzie pracujący dla spółek zrzeszonych w GIE. Ponadto ponad połowa członków ENTSOG, należy również do GIE. Jak by tego było mało, ENTSOG i GIE wynajmują swoje lokale na… tym samym piętrze jednego biurowca w Brukseli!

Zgodnie z obecnie stosowanymi zasadami, ENTSOG opracowuje listę projektów gazowych, które będą realizowane w ramach Unii Europejskiej. Bruksela ogranicza swój wybór do przedstawionych jej przez tę sieć inicjatyw. I tym sposobem od 2013 roku, 4 mld € przekazano dla spółek należących do GIE.

Obydwie organizacje utrzymują, że dotychczasowe funkcjonowanie nie stanowi konfliktu interesów.

globalwitness.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA