fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaGazprom odetnie dostawy gazu przez Nord Stream. Czy Europa sobie poradzi?

Gazprom odetnie dostawy gazu przez Nord Stream. Czy Europa sobie poradzi?

Rosyjski gigant gazowy oznajmił, iż „nie może zagwarantować”, że dostawy gazy do Europy będą kontynuowane.

Agencja Reutera dotarła do pisma z 14 lipca, które przesłał w tej sprawie Gazprom do firmy Uniper, największego niemieckiego importera gazu. Rosyjska spółka uzasadnia swoje decyzje korzystając z „klauzuli siły wyższej”. Pozwala ona na zwolnienie z wcześniej deklarowanych zobowiązań w wyniku nadzwyczajnych okoliczności. Niemieckie przedsiębiorstwo formalnie odrzuciło otrzymany dokument.

Nie ulega wątpliwości, że Rosjanom chodzi o dostawy realizowane gazociągiem Nord Stream 1.

Już w połowie czerwca Gazprom obniżył o 40 procent ilość surowca trafiającego tą drogą do Europy. Argumentowano wtedy, że jest to efektem przetrzymywania remontowanej w Kanadzie turbiny niezbędnej do zapewnienia pełnej przepustowości gazociągu. Władze w Ottawie kilka dni temu oznajmiły, że zwrócą ją Federacji Rosyjskiej.

Bruksela w ostatnich tygodniach deklarowała, że zamierza całkowicie zrezygnować z importu rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku.

Moskwa utrzymuje, że w tym roku pozyskała już ze sprzedaży ropy i gazu równowartość 114 miliardów dolarów.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA