fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaFinanseGdy świat boryka się z inflacją, Chiny mają deflację

Gdy świat boryka się z inflacją, Chiny mają deflację

Podczas gdy Polska i znaczna część świata walczą z wysoką inflacją, Chińczycy mają inny problem z cenami, które niemalże stanęły w miejscu. Zmagają się ze zbyt niską inflacją, bliską deflacji, która – podobnie jak wysoki wzrost cen – może być niekorzystna dla gospodarki. Przekonała się o tym Japonia.

Inflacja konsumpcyjna wzrosła w Chinach w marcu zaledwie o 0,7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Celem tamtejszego banku centralnego jest jej wzrost o ok. 3 proc.

„Ceny w Chinach pozostają w stagnacji lub spadają pomimo faktu, że Ludowy Bank Chin (PBOC) obniża stopy procentowe i pompuje gotówkę do systemu finansowego w celu wzmocnienia gospodarki, a także pomimo zniesienia surowych środków kontroli Covid-19 pod koniec zeszłego roku” – zauważa CNN. Niepewni przyszłości Chińczycy wciąż odkładają pieniądze, a firmy wstrzymują inwestycje, co jest problemem dla gospodarki. „To rodzi widmo gwałtownego spadku cen i płac” – podkreślono w informacji.

„Chińska gospodarka jest w stanie deflacji” – napisał w zeszłym tygodniu Raymond Yeung, główny ekonomista Greater China. „Aby jednym słowem opisać obecną sytuację gospodarczą Chin: rozpoczęła się deflacja, a gospodarka wpadła w recesję” – uważa z kolei Liu Yuhui, profesor Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

W wypowiedziach ekspertów pojawia się pomysł emisji bonów konsumpcyjnych, które miałyby pomóc rozruszać chińską sprzedaż. CNN zwraca uwagę, że podobny problem stagnacji nękał japońską gospodarkę przez dwie dekady i dopiero niedawno udało się odwrócić ten trend.

CNN, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA