fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeGdynia przegrywa przed unijnym sądem

Gdynia przegrywa przed unijnym sądem

Sąd UE w Luksemburgu odrzucił skargi dotyczące decyzji Komisji Europejskiej, która nakazywała zwrot dotacji na dostosowanie lotniska w Babich Dołach do przyjmowania cywilnych samolotów jako niezgodnych z unijnymi traktatami.

W jednej sprawie przeciwko Komisji Europejskiej wystąpiła gmina Kosakowo, a w drugiej – miasto Gdynia i port lotniczy Gdynia-Kosakowo sp. z o.o. popierane przez Rzeczpospolitą Polską.

W 2014 r. Komisja Europejska zakwestionowała pomoc publiczną, jaką Gdynia i Kosakowo przeznaczyły głównie na zmiany w infrastrukturze lotniska. Zgodnie z zaskarżoną decyzją beneficjent miał zwrócić dofinansowanie. Spółka pieniędzy nie oddała, bo nie miała z czego, a nieuregulowane zobowiązania sięgnęły blisko 110 mln zł – informuje serwis trojmiasto.pl.

Lotnisko w Babich Dołach jest świetnym (negatywnym) przykładem na to, jak wyglądają interesy prowadzone przez urzędników. Przez 10 lat tylko na wynajęcie i opłacenie prawników, którzy zajmowali się sprawami lotniska, Gdynia wydała ok. 3 mln zł. Równocześnie infrastruktura pasażerska, w tym terminal, niszczeje.

Hipokryzja Unii Europejskiej polega na tym, że słusznie zakazuje stosowania subwencji przez państwa członkowskie, ale sama dotuje każdego, kto się rusza i nie ucieka na drzewo. A trzeba pamiętać, że każda dotacja jest niekorzystna z punktu widzenia gospodarki, więc dobrze, że chociaż część z nich Bruksela zakazuje.

Gdynia zapowiada odwołanie od wyroku.
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA