fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaInwestycjeGdynia przegrywa przed unijnym sądem

Gdynia przegrywa przed unijnym sądem

Sąd UE w Luksemburgu odrzucił skargi dotyczące decyzji Komisji Europejskiej, która nakazywała zwrot dotacji na dostosowanie lotniska w Babich Dołach do przyjmowania cywilnych samolotów jako niezgodnych z unijnymi traktatami.

W jednej sprawie przeciwko Komisji Europejskiej wystąpiła gmina Kosakowo, a w drugiej – miasto Gdynia i port lotniczy Gdynia-Kosakowo sp. z o.o. popierane przez Rzeczpospolitą Polską.

W 2014 r. Komisja Europejska zakwestionowała pomoc publiczną, jaką Gdynia i Kosakowo przeznaczyły głównie na zmiany w infrastrukturze lotniska. Zgodnie z zaskarżoną decyzją beneficjent miał zwrócić dofinansowanie. Spółka pieniędzy nie oddała, bo nie miała z czego, a nieuregulowane zobowiązania sięgnęły blisko 110 mln zł – informuje serwis trojmiasto.pl.

Lotnisko w Babich Dołach jest świetnym (negatywnym) przykładem na to, jak wyglądają interesy prowadzone przez urzędników. Przez 10 lat tylko na wynajęcie i opłacenie prawników, którzy zajmowali się sprawami lotniska, Gdynia wydała ok. 3 mln zł. Równocześnie infrastruktura pasażerska, w tym terminal, niszczeje.

Hipokryzja Unii Europejskiej polega na tym, że słusznie zakazuje stosowania subwencji przez państwa członkowskie, ale sama dotuje każdego, kto się rusza i nie ucieka na drzewo. A trzeba pamiętać, że każda dotacja jest niekorzystna z punktu widzenia gospodarki, więc dobrze, że chociaż część z nich Bruksela zakazuje.

Gdynia zapowiada odwołanie od wyroku.
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska liderem rynku usług IT

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla outsourcingu takich usług na całym świecie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA