fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatGdzie jechać na wakacje bez testu i kwarantanny? Na przykład do Albanii

Gdzie jechać na wakacje bez testu i kwarantanny? Na przykład do Albanii

Albania należy do nielicznych państw na świecie, do którego można wjechać bez wcześniejszego wykonywania testu na obecność koronawirusa czy przechodzenia kwarantanny.

Podczas gdy zdecydowana większość europejskich państw prześciga się w zatwierdzaniu tzw. paszportów covidowych lub wymaga przy wjeździe na swoje terytorium testu antykoronawirusowego, Albania otwiera swoje granice bez tych niedogodności. Dla Polaków oznacza to, że od czerwca mogą jechać do tego kraju bez odbywania kwarantanny. Nie ma również obowiązku przedstawiania na granicy negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19. To wyjątkowy powiew wolności – jak na obecne standardy – choć albańskie władze podkreślają, że w szczególnych przypadkach obowiązek kwarantanny może być przez tamtejsze służby zdrowia nakazany.

Niestety, planując podróż do tego kraju, trzeba brać pod uwagę fakt, że chociaż granice lądowe Albanii są teraz otwarte dla turystów, ograniczenia mogą istnieć w sąsiadujących z nią krajach. Dlatego przed wyjazdem warto zorientować się w bieżącej sytuacji. Zresztą należy być przygotowanym na wprowadzenie ograniczeń dotyczących podróży z niewielkim wyprzedzeniem lub bez wcześniejszego powiadomienia.

„Apelujemy o ostrożność. Podejmując decyzję o wyjeździe do Albanii, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lądowym oraz lotniczym lub obowiązkiem przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych” – komunikat tej treści pojawił się na polskiej stronie rządowej.

Jakie obecnie są obostrzenia w Albanii?

  • Od 1 czerwca godzina policyjna obowiązuje od 23.00 do 6.00
  • Od 1 lipca godzina policyjna obowiązywać będzie od 24.00 do 6.00
  • Od 1 czerwca został zniesiony obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz, nadal pozostaje w mocy nakaz noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych oraz w środkach transportu publicznego.
  • Centra handlowe i sklepy są otwarte
  • Otwarte są plaże, biblioteki i muzea
  • Wznowiono transport publiczny
  • Kluby nocne oraz dyskoteki nadal pozostają zamknięte
  • Bary, kawiarnie, restauracje, fast foody zamknięte są od 22.00 do 6.00
  • Od 15 czerwca dozwolone będą zgromadzenia do 50 osób (obecnie do 10 osób)
  • Nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o podróżowanie po terenie Albanii

Na koniec informacja dotycząca powrotu z Albanii – ponieważ kraj ten nie jest w strefie Schengen, wracający do Polski kierowani są kwarantannę. Kwarantannie nie podlegają m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA