Albania należy do nielicznych państw na świecie, do którego można wjechać bez wcześniejszego wykonywania testu na obecność koronawirusa czy przechodzenia kwarantanny.

wakacje w albanii testy - grafika wpisu

Podczas gdy zdecydowana większość europejskich państw prześciga się w zatwierdzaniu tzw. paszportów covidowych lub wymaga przy wjeździe na swoje terytorium testu antykoronawirusowego, Albania otwiera swoje granice bez tych niedogodności. Dla Polaków oznacza to, że od czerwca mogą jechać do tego kraju bez odbywania kwarantanny. Nie ma również obowiązku przedstawiania na granicy negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19. To wyjątkowy powiew wolności – jak na obecne standardy – choć albańskie władze podkreślają, że w szczególnych przypadkach obowiązek kwarantanny może być przez tamtejsze służby zdrowia nakazany.

Niestety, planując podróż do tego kraju, trzeba brać pod uwagę fakt, że chociaż granice lądowe Albanii są teraz otwarte dla turystów, ograniczenia mogą istnieć w sąsiadujących z nią krajach. Dlatego przed wyjazdem warto zorientować się w bieżącej sytuacji. Zresztą należy być przygotowanym na wprowadzenie ograniczeń dotyczących podróży z niewielkim wyprzedzeniem lub bez wcześniejszego powiadomienia.

„Apelujemy o ostrożność. Podejmując decyzję o wyjeździe do Albanii, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lądowym oraz lotniczym lub obowiązkiem przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych” – komunikat tej treści pojawił się na polskiej stronie rządowej.

Jakie obecnie są obostrzenia w Albanii?

  • Od 1 czerwca godzina policyjna obowiązuje od 23.00 do 6.00
  • Od 1 lipca godzina policyjna obowiązywać będzie od 24.00 do 6.00
  • Od 1 czerwca został zniesiony obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz, nadal pozostaje w mocy nakaz noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych oraz w środkach transportu publicznego.
  • Centra handlowe i sklepy są otwarte
  • Otwarte są plaże, biblioteki i muzea
  • Wznowiono transport publiczny
  • Kluby nocne oraz dyskoteki nadal pozostają zamknięte
  • Bary, kawiarnie, restauracje, fast foody zamknięte są od 22.00 do 6.00
  • Od 15 czerwca dozwolone będą zgromadzenia do 50 osób (obecnie do 10 osób)
  • Nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o podróżowanie po terenie Albanii

Na koniec informacja dotycząca powrotu z Albanii – ponieważ kraj ten nie jest w strefie Schengen, wracający do Polski kierowani są kwarantannę. Kwarantannie nie podlegają m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.

Poprzedni artykułCertyfikat produktów wege niepotrzebny, ważniejsza jest renoma wytwórcy
Następny artykułZmiany w obostrzeniach – nowe limity w hotelach, kinach, transporcie i gastronomii