Badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego wykazało, że udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 proc. To więcej niż w Unii Europejskiej, gdzie średnia wynosi 35 proc.
Przytaczane przez PIE dane Eurostatu pokazują, że lepszy wynik od Polski ma jedynie Łotwa, gdzie odsetek ten wynosi 46 proc. Identyczny wynik jak Polska ma Szwecja, a w Estonii udział kobiet wśród kierowników jest na poziomie 41 proc. Kolejne miejsca zajęły: Bułgaria, Irlandia, Portugalia, Francja i Islandia – po 38 proc. Znacznie niżej uplasowała się Holandia (26 proc.) oraz Luksemburg (22 proc.), zaś ostatnie miejsce na liście zajął Cypr, gdzie odsetek kobiet na kierowniczych stanowiskach wynosi zaledwie z 21 proc.
W sumie w Polsce w roku 2021 stanowiska kierownicze zajmowało 459 tys. kobiet. Polki najczęściej pełnią tę funkcję w handlu, gdzie (w 2021 r.) pracowało 126 tys. kierowniczek. Kolejne branże z największym udziałem kobiet na stanowisku kierowniczym to administracja publiczna oraz przemysł.
Jeśli zaś chodzi o reprezentację kobiet w zarządach spółek giełdowych stanowi ona w Polsce 24 proc., podczas gdy średni wskaźnik dla UE to 32 proc. Jak wynika z danych z drugiego półrocza 2022, na które powołuje się PIE, najwięcej kobiet w zarządach takich spółek ma Francja – 45 proc., najmniej kobiet w zarządach mają natomiast spółki giełdowe z Cypru, Estonii i Węgier.
PIE