fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaGdzie Ukraina się z Rosją bije, tam Turcja korzysta

Gdzie Ukraina się z Rosją bije, tam Turcja korzysta

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie Turcja czerpie potężne benefity klucząc między sankcjami nałożonymi na Rosję przez państwa Zachodu a interesami robionymi z tym krajem.

Turcja nie przyłączyła się do sankcji krajów Zachodu, obejmujących wstrzymanie importu gazu i ropy z Rosji. Jednocześnie ceny rosyjskich surowców wyraźnie spadły. Dzięki temu podmioty działające w Turcji tylko w mijającym roku zaoszczędziły 2 miliardy dolarów   (wobec kwot, które musiałyby uiścić, gdyby nie posiadały dostępu do taniej ropy). Cena rosyjskiej baryłki ropy była dla Turków niższa o 5-20 dolarów od kwot, które musieliby zapłacić za alternatywne dostawy z innych państw. 

Turcja jest obecnie jednym z największych (wyprzedzają ją m.in. Indie czy Chiny) importerów ropy z Federacji Rosyjskiej. 

W listopadzie Turcja sprowadzała drogą morską średnio 400 tysięcy baryłek rosyjskiej ropy dziennie. Wolumen ten prawdopodobnie zwiększy się w najbliższych miesiącach, ponieważ jedna ze znajdujących się w Turcji rafinerii podpisała kontrakt na przerobienie kolejnych kilkuset tysięcy baryłek. 

Oprócz samej ropy wyraźnie (o 200 procent) wzrosła od początku obecnego roku wartość importowanych przez Turcję z Rosji: oleju napędowego, opałowego i paliwa do silników odrzutowych. 

Moskwa cały czas prowadzi z Ankarą rozmowy na temat rozszerzenia współpracy z zakresie handlu gazem. 

Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Surowa kara za zmowę cenową przy sprzedaży węgla

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex, któremu zarzucono praktyki ograniczające konkurencję.
2 MIN CZYTANIA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA