fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaBiznesGdzie wolą inwestować Polacy?

Gdzie wolą inwestować Polacy?

Polscy inwestorzy wolą Europę Środkowo-Wschodnią od Zachodu.

Raport „Polski biznes za granicą. Jak polskie firmy prowadzą ekspansję w Europie Środkowej i Wschodniej” wykazał, że w regionie CEE skoncentrowanych jest aż 50 proc. polskich inwestycji zagranicznych. Najwięcej polskiego kapitału znajduje się natomiast w Czechach. W ekspansję najbardziej zaangażowane są przetwórstwo i handel, ale coraz odważniej inwestują też firmy średniej wielkości z sektora technologicznego.

Opracowanie przygotowane przez ośrodek analityczny SpotData wykazało, że w pierwszej połowie 2022 r. inwestycje polskich firm były o ok. 50 proc. wyższe niż średnio w poprzednich latach. W dużej mierze wynika to ze wzrostu inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej, które są o 100 proc. wyższe niż średnio w dekadzie do 2020 r. Tylko w Czechach wartość zainwestowanego kapitału z naszego kraju wynosi aż 2,6 mld euro, podczas gdy w Niemczech jest to 1,7 mld euro, na Litwie 0,9 mld euro, a w Rumunii 0,8 mld euro.

Z raportu dowiadujemy się też, że przeciętny dystans polskich inwestycji zagranicznych wynosi 994 km. Analitycy SpotData wyjaśnili, że „taka jest średnia odległość między Polską a krajami docelowymi inwestycji, ważona udziałem poszczególnych rynków w ogólnej wartości zainwestowanego z Polski kapitału”. Dla porównania, w przypadku Francji czy Niemiec jest to ok. 2,5 tys. km.

Najbardziej atrakcyjnymi do inwestowania krajami dla Polski są Czechy i Rumunia, a pod względem poziomu rozwoju – Słowenia, Estonia i Czechy. Jeśli chodzi o jakość kapitału ludzkiego, to najlepiej wygląda sytuacja na Łotwie, Litwie i w Rumunii.

IAR, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA