fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFinanseGiełdowe rekordy - spółki z indeksu WIG coraz atrakcyjniejsze dla inwestorów

Giełdowe rekordy – spółki z indeksu WIG coraz atrakcyjniejsze dla inwestorów

Najbardziej obszerny indeks warszawskiej giełdy był w ostatnich tygodniach na historycznych szczytach. Czy jest już drogo? Jak wobec indeksu WIG interpretować WIG20, gdzie najważniejszym akcjonariuszem jest Skarb Państwa?

Gdy oceniamy rekordy na indeksie WIG, warto porównać jak wypadają inne indeksy warszawskiej giełdy. – Ogólny indeks WIG jest na szczytach, od których WIG20 wydaje się odległy, mocno niedoszacowany – mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Leściorz, ekspert CMC Markets. – Jednak te dwa indeksy są tworzone w odmienny sposób, ze względu na dywidendy i prawa poboru.

Istotny w ocenie tych indeksów powinien być całkowity zwrot gotówki dla akcjonariuszy (TSR), którego miarą jest zmiana kursu akcji i wypłacana dywidenda.

– Jeżeli to uwzględnimy, poprzez inną wycenę indeksu WIG20, to nie jest on aż tak odległy od historycznych rekordów – komentuje ekspert CMC Markets. – Tym bardziej powinniśmy uwzględniać taki wskaźnik, jakim jest cena akcji do zysku wypłacanego, ale uwzględniający inflację i to okresie ostatnich dziesięciu lat.

Przy takiej analizie spółki z ogólnego indeksu WIG są bardziej atrakcyjne dla inwestorów – w porównaniu do spółek, które są w „koszyku” WIG20.

Przez wiele miesięcy indeksy warszawskiej giełdy ratowały spółki gamingowe, z których najbardziej znaną jest CD Projekt. Obecnie są to spółki najbardziej przewartościowane, jeżeli oceniamy warszawski parkiet giełdowy.

– To spółki zaliczane do „tradycyjnej” ekonomii mają się dobrze i mają dobre perspektywy – ocenia Leściorz.

W porównaniu do amerykańskich indeksów giełdowych wskaźnik cena/zysk spółek z GPW może okazać się atrakcyjny, a dla oceny sytuacji na GPW – to właśnie zachowanie kapitału zagranicznego jest najistotniejsze.

Co może być zaskakujące, to indeks WIG-Banki nie ma już negatywnego wpływu na warszawską giełdę, pomimo nierozwiązanego problemu kredytów frankowych. Inwestorzy już wycenili czynniki ryzyka dotyczące polskiego sektora bankowego.

Źródło: MarketNews24

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.