fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseGiełdowe rekordy - spółki z indeksu WIG coraz atrakcyjniejsze dla inwestorów

Giełdowe rekordy – spółki z indeksu WIG coraz atrakcyjniejsze dla inwestorów

Najbardziej obszerny indeks warszawskiej giełdy był w ostatnich tygodniach na historycznych szczytach. Czy jest już drogo? Jak wobec indeksu WIG interpretować WIG20, gdzie najważniejszym akcjonariuszem jest Skarb Państwa?

Gdy oceniamy rekordy na indeksie WIG, warto porównać jak wypadają inne indeksy warszawskiej giełdy. – Ogólny indeks WIG jest na szczytach, od których WIG20 wydaje się odległy, mocno niedoszacowany – mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Leściorz, ekspert CMC Markets. – Jednak te dwa indeksy są tworzone w odmienny sposób, ze względu na dywidendy i prawa poboru.

Istotny w ocenie tych indeksów powinien być całkowity zwrot gotówki dla akcjonariuszy (TSR), którego miarą jest zmiana kursu akcji i wypłacana dywidenda.

– Jeżeli to uwzględnimy, poprzez inną wycenę indeksu WIG20, to nie jest on aż tak odległy od historycznych rekordów – komentuje ekspert CMC Markets. – Tym bardziej powinniśmy uwzględniać taki wskaźnik, jakim jest cena akcji do zysku wypłacanego, ale uwzględniający inflację i to okresie ostatnich dziesięciu lat.

Przy takiej analizie spółki z ogólnego indeksu WIG są bardziej atrakcyjne dla inwestorów – w porównaniu do spółek, które są w „koszyku” WIG20.

Przez wiele miesięcy indeksy warszawskiej giełdy ratowały spółki gamingowe, z których najbardziej znaną jest CD Projekt. Obecnie są to spółki najbardziej przewartościowane, jeżeli oceniamy warszawski parkiet giełdowy.

– To spółki zaliczane do „tradycyjnej” ekonomii mają się dobrze i mają dobre perspektywy – ocenia Leściorz.

W porównaniu do amerykańskich indeksów giełdowych wskaźnik cena/zysk spółek z GPW może okazać się atrakcyjny, a dla oceny sytuacji na GPW – to właśnie zachowanie kapitału zagranicznego jest najistotniejsze.

Co może być zaskakujące, to indeks WIG-Banki nie ma już negatywnego wpływu na warszawską giełdę, pomimo nierozwiązanego problemu kredytów frankowych. Inwestorzy już wycenili czynniki ryzyka dotyczące polskiego sektora bankowego.

Źródło: MarketNews24

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA