fbpx
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaFinanseGigantyczna dziura w przyszłorocznym budżecie

Gigantyczna dziura w przyszłorocznym budżecie

Dochody budżetu państwa na 2024 r. wyniosą 683,6 mld zł, a wydatki 848,3 mld zł, co oznacza, że deficyt budżetowy będzie rekordowy. Wyniesie aż 164,7 mld zł.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, według przyjętego przez rząd projektu budżetu na rok 2024 deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) będzie na poziomie ok. 4,5 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) na poziomie 54 proc. PKB.

Rekordowe wydatki budżetowe

Wydatki będą niestety historycznie wysokie w wielu kategoriach. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zwraca uwagę, że dotyczy to szczególnie takich obszarów jak obronność i wzmacnianie bezpieczeństwa państwa, wsparcie rodzin i seniorów, programy społeczne oraz transfery dla samorządów.

190,9 mld zł ma iść w 2024 r. na zdrowie, 158,9 mld zł na obronność, 76,6 mld zł na subwencję oświatową, a 63,7 mld zł na program Rodzina 800 Plus. Ponadto zaplanowano waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 112,3 proc., sfinansowanie tzw. 13. i 14. emerytury, realizację zadań inwestycyjnych m.in. w obszarze zdrowia, transportu lądowego czy kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki, a także rolnictwa.

Rekordowe grabienie Polaków

Aby móc realizować te szalone wydatki, Polacy zostaną rekordowo ograbieni przez fiskusa. Rząd zaplanował wzrost dochodów z poszczególnych podatków: z VAT o ok. 53 mld zł, z akcyzy o 4,3 mld zł, z CIT o 5,3 mld zł, z PIT o 19,2 mld zł, a dochodów niepodatkowych o ok. 6,5 mld zł (głównie za sprawą planowanej w 2024 r. wpłaty z zysku NBP w wysokości 6 mld zł).

Źródło: Ministerstwo Finansów

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA