fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaFinanseGigantyczna dziura w przyszłorocznym budżecie

Gigantyczna dziura w przyszłorocznym budżecie

Dochody budżetu państwa na 2024 r. wyniosą 683,6 mld zł, a wydatki 848,3 mld zł, co oznacza, że deficyt budżetowy będzie rekordowy. Wyniesie aż 164,7 mld zł.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, według przyjętego przez rząd projektu budżetu na rok 2024 deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) będzie na poziomie ok. 4,5 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) na poziomie 54 proc. PKB.

Rekordowe wydatki budżetowe

Wydatki będą niestety historycznie wysokie w wielu kategoriach. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zwraca uwagę, że dotyczy to szczególnie takich obszarów jak obronność i wzmacnianie bezpieczeństwa państwa, wsparcie rodzin i seniorów, programy społeczne oraz transfery dla samorządów.

190,9 mld zł ma iść w 2024 r. na zdrowie, 158,9 mld zł na obronność, 76,6 mld zł na subwencję oświatową, a 63,7 mld zł na program Rodzina 800 Plus. Ponadto zaplanowano waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 112,3 proc., sfinansowanie tzw. 13. i 14. emerytury, realizację zadań inwestycyjnych m.in. w obszarze zdrowia, transportu lądowego czy kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki, a także rolnictwa.

Rekordowe grabienie Polaków

Aby móc realizować te szalone wydatki, Polacy zostaną rekordowo ograbieni przez fiskusa. Rząd zaplanował wzrost dochodów z poszczególnych podatków: z VAT o ok. 53 mld zł, z akcyzy o 4,3 mld zł, z CIT o 5,3 mld zł, z PIT o 19,2 mld zł, a dochodów niepodatkowych o ok. 6,5 mld zł (głównie za sprawą planowanej w 2024 r. wpłaty z zysku NBP w wysokości 6 mld zł).

Źródło: Ministerstwo Finansów

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA