fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaGigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach nałożył on na spółkę EC Będzin Wytwarzanie Sp. z o.o. karę administracyjną w wysokości ponad 247,8 mln zł „za niedokonanie w terminie rozliczenia uprawnień do emisji CO2 za rok 2020”.

Koszty certyfikatów

Konieczność rozliczenia wynika z ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, która została wdrożona w związku z polityką energetyczno-klimatyczną Unii Europejskiej. To efekt tego, że przed laty polskie władze podpisały unijny cyrograf wprowadzający nasz kraj do absurdalnego systemu ETS.

Problem polega na tym, że z jednej strony unijna polityka i polskie prawo zmuszają elektrociepłownie do marnowania gigantycznych kwot na nikomu niepotrzebne uprawnienia do emisji CO2, a z drugiej strony URE ustanawia urzędowe taryfy za ciepło, obniżając w ten sposób przychody elektrociepłowni. Efekt jest taki, że w przypadku EC Będzin Wytwarzanie spowodowało to, że w 2022 r. przychody ze sprzedaży towarów i materiałów wyniosły 321,7 mln zł, podczas gdy łączny koszt zakupu paliwa niezbędnego do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej oraz wartość certyfikatów EUA koniecznych do rozliczenia uprawnień do emisji CO2 wyniósł łącznie 395,5 mln zł, co w przypadku zakupu certyfikatów CO2 spowodowałoby deficyt w wysokości 73,8 mln zł, nie licząc pozostałych kosztów działalności operacyjnej.

Eurokatastrofa polskiego ciepłownictwa

Władze firmy zwracają uwagę, że unijna polityka jest oderwana od rzeczywistości. Jak przedstawiciele spółki napisali w oświadczeniu: „To jasny sygnał, że obecny sposób realizowania polityki klimatycznej przyjętej przez Unię Europejską i polski rząd stawia firmy takie jak EC Będzin Wytwarzanie przed zadaniem niemożliwym do zrealizowania i oderwanym od realiów ekonomicznych i gospodarczych pozostających poza naszą kontrolą”.

Dorzucenie kary przez WIOŚ może ostatecznie spowodować upadek elektrociepłowni, a mieszkańcy Będzina, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi zostaną pozbawieni ciepła w swoich domach. Na razie jest to decyzja organu pierwszej instancji, która nie ma charakteru ostatecznego, nie podlega wykonaniu, a zarząd EC Będzin Wytwarzanie zapowiedział wniesienie odwołania do organu drugiej instancji.

Podobne problemy mają inne polskie elektrociepłownie zasilane węglem. Jak zwracają uwagę przedstawiciele EC Będzin, „obciążanie polskich firm energetycznych tak istotnymi karami finansowymi za niewykonanie obowiązków niemożliwych do zrealizowania spowoduje destabilizację rynku energetycznego w Polsce i w dalszej perspektywie może grozić upadkiem polskiego sektora energetycznego”.

Źródło: www.ecbedzin-spzoo.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Biometan kluczem do transformacji energetycznej?

Polskie firmy działające na rynku biogazowym są przekonane, że biogaz jest kluczem do transformacji energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA