fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajGigantyczna kara dla Allegro

Gigantyczna kara dla Allegro

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje w sprawie praktyk Allegro, które zostały uznane za nielegalne.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje, w których nałożył na spółkę Allegro łącznie ponad 210 mln zł kar. Pierwsza kara dotyczy złamania reguł konkurencji, a druga ochrony konsumentów i bezprawnego przyznania sobie przez spółkę możliwości zmiany regulaminów.

– Spółka faworyzowała własny sklep internetowy (Oficjalny Sklep Allegro) na platformie działającej pod domeną Allegro.pl kosztem niezależnych sprzedawców, którzy oferowali takie same lub podobne produkty. Skutki tej praktyki mogli odczuć również konsumenci, którzy mogli mieć ograniczoną możliwość wyszukania najlepszej dla siebie oferty – powiedział Tomasz Chróstny. – Spółka – zamiast podjąć działania pozwalające na optymalizację własnej działalności sprzedażowej na zasadach równej konkurencji – rozpoczęła strategię faworyzowania własnej działalności sprzedażowej, które możliwe było dzięki „podwójnej roli” Allegro – łączenia działalności platformy allegro.pl z działalnością sprzedaży detalicznej na tej platformie – wyjaśnił prezes UOKiK.

Za powyższe praktyki UOKiK nałożył na spółkę Allegro karę w wysokości ponad 206 mln zł.

W przypadku naruszenia praw konsumenckich i bezprawnego przyznania sobie przez spółkę możliwości zmiany regulaminów chodzi o usługę „Allegro Smart!”, która umożliwia bezpłatną dostawę kupowanych towarów. Prezes UOKiK miał zastrzeżenia do zapisów w regulaminie usługi, które pozwalały Allegro zmieniać warunki usługi np. w przypadku wystąpienia zmian technologicznych i funkcjonalnych lub uwarunkowań ekonomicznych i rynkowych. Poza tym zapisy te są zbyt ogólne, przez co Allegro mogło dokonywać zmian w nieograniczony sposób. Według UOKiK takie postępowanie jest nielegalne, bo zezwala na dokonanie jednostronnych zmian w umowach, nie precyzując jednocześnie jasno zakresu oraz przesłanek ich wprowadzenia. W opinii Urzędu istotne warunki regulaminu powinny być niezmienne przez cały opłacony okres.
Za stosowanie klauzul niedozwolonych spółka została ukarana grzywną w wysokości niemal 4 mln zł.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA