fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajGigantyczne straty po proteście przewoźników

Gigantyczne straty po proteście przewoźników

Nawet kilkaset milionów euro mogą wynosić straty spowodowane przez protesty przewoźników i blokadę polsko-ukraińskich przejść granicznych.

Protest przewoźników, który trwał na granicy z Ukrainą od 6 listopada, przyniósł straty rzędy kilkuset milionów euro – wynika z ustaleń RMF FM. Po dziesięciu tygodniach, we wtorek 17 stycznia blokada została zawieszona przynajmniej do marca.

RMF FM szacuje, że roczny transport z Polski na Ukrainę sięga wartości ok. 10 mld euro. Według niektórych przedstawicieli branży transportowej w Polsce są firmy, które przez czas trwania blokady straciły nawet 8 mln złotych, więc informacja o zawieszeniu protestu spotkała się z ich zadowoleniem.

Jesteśmy bardzo ostrożni w tych szacunkach. Można przewidywać, że w skrajnym przypadku, te straty sięgają kilkuset milionów euro. Już w listopadzie zauważyliśmy, że straty są poważne. Zgłaszali się do nas eksporterzy, duże firmy z branży spożywczej, przemysł meblarski; to firmy, które wyspecjalizowały się w przewozach na teren Ukrainy

– powiedział RMF FM prezes Związku Transport i Logistyka Maciej Wroński.

Mimo blokady polskich przejść granicznych z Ukrainą niektóre firmy z Polski i tak dostarczały tam towary, bo decydowały się na przewóz koleją albo okrężną trasą (np. przez Słowację), ale to generowało dodatkowe koszty. W związku z tym przewoźnicy liczą, że Ministerstwo Infrastruktury do marca zdąży uwzględnić ich postulaty i poprawi sytuację na tyle, aby polskie firmy nie były wypierane z rynku przez konkurencję z Ukrainy. Sam minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapewnił na antenie RMF24, że zrobi wszystko, aby tak się stało.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA