fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaKrajGigantyczne straty po proteście przewoźników

Gigantyczne straty po proteście przewoźników

Nawet kilkaset milionów euro mogą wynosić straty spowodowane przez protesty przewoźników i blokadę polsko-ukraińskich przejść granicznych.

Protest przewoźników, który trwał na granicy z Ukrainą od 6 listopada, przyniósł straty rzędy kilkuset milionów euro – wynika z ustaleń RMF FM. Po dziesięciu tygodniach, we wtorek 17 stycznia blokada została zawieszona przynajmniej do marca.

RMF FM szacuje, że roczny transport z Polski na Ukrainę sięga wartości ok. 10 mld euro. Według niektórych przedstawicieli branży transportowej w Polsce są firmy, które przez czas trwania blokady straciły nawet 8 mln złotych, więc informacja o zawieszeniu protestu spotkała się z ich zadowoleniem.

Jesteśmy bardzo ostrożni w tych szacunkach. Można przewidywać, że w skrajnym przypadku, te straty sięgają kilkuset milionów euro. Już w listopadzie zauważyliśmy, że straty są poważne. Zgłaszali się do nas eksporterzy, duże firmy z branży spożywczej, przemysł meblarski; to firmy, które wyspecjalizowały się w przewozach na teren Ukrainy

– powiedział RMF FM prezes Związku Transport i Logistyka Maciej Wroński.

Mimo blokady polskich przejść granicznych z Ukrainą niektóre firmy z Polski i tak dostarczały tam towary, bo decydowały się na przewóz koleją albo okrężną trasą (np. przez Słowację), ale to generowało dodatkowe koszty. W związku z tym przewoźnicy liczą, że Ministerstwo Infrastruktury do marca zdąży uwzględnić ich postulaty i poprawi sytuację na tyle, aby polskie firmy nie były wypierane z rynku przez konkurencję z Ukrainy. Sam minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapewnił na antenie RMF24, że zrobi wszystko, aby tak się stało.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA