fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaGospodarkaGigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Gigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Politycy Konfederacji przedstawili stanowisko partii w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście wygaśnięcia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie zwrócili uwagę na gigantyczny wzrost importu produktów rolnych ze wschodu.

Wbrew unijnej polityce Konfederacja zaapelowała o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu ochronę polskiego sektora rolniczego. W przeciwnym razie Polsce grozi utrata bezpieczeństwa żywnościowego.

Olbrzymi wzrost importu

Konfederaci zwrócili uwagę na olbrzymi wzrost importu z Ukrainy. W pierwszych tygodniach 2023 r. przywóz świeżych jaj z Ukrainy wzrósł niemal o 2,5 tys. proc.! W ciągu pierwszych ośmiu tygodni tego roku na teren Unii Europejskiej z Ukrainy wwieziono ponad 32 tys. ton mięsa drobiowego, co stanowi wzrost o prawie 100 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. Co istotne, większość tego mięsa pochodzi od gigantycznego rolniczego holdingu MHP zarejestrowanego na Cyprze. W następnym przykładzie – w pierwszych miesiącach tego roku do Polski sprowadzono z Ukrainy blisko 40 tys. ton mrożonych malin. Roczna produkcja malin w Polsce wynosi około 70 tys. ton, co oznacza, że wpuściliśmy na rynek ponad połowę całorocznej polskiej produkcji w zaledwie kilka miesięcy.

Kolejnym aspektem jest import alkoholu z Ukrainy. W 2022 r. do Polski przywieziono z tego kierunku prawie 9 mln litrów czystego alkoholu. Te ukraińskie towary są zazwyczaj tańsze, ponieważ producenci nigdy nie musieli spełniać norm unijnych. Mamy tu zatem do czynienia z nierówną konkurencją i produktami, które często nie spełniają tych samych standardów, co polska produkcja.

Wbrew Brukseli

Jak oznajmił poseł Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji, formacja jest przekonana o konieczności rewizji wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej, która obecnie niesprawiedliwie faworyzuje import z Ukrainy kosztem rodzimych producentów. Bosak podkreślił, że Polska powinna skupić się na ochronie swoich interesów, niezależnie od presji zewnętrznej i działać na rzecz utrzymania stabilności rynków rolnych.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chętnie zatrudnia obcokrajowców

Zwiększający się popyt na pracę oraz postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej są skłonni zatrudniać cudzoziemców, a polskie władze chętnie zgadzają się na sprowadzanie imigrantów zarobkowych – wynika z komunikatu FOR.
2 MIN CZYTANIA

Turcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Ostatnie lata to okres zmieniającej się jak w kalejdoskopie polityki pieniężnej Turcji, której stopy procentowe z roku na rok radykalnie raz rosną, raz maleją.
< 1 MIN CZYTANIA

Na wakacyjny wyjazd nie stać co trzeciej rodziny z Unii Europejskiej

Mimo ustawowych gwarancji płatnego urlopu obowiązujących we wszystkich państwach Unii Europejskiej coraz mniej osób może sobie nań pozwolić z powodu rosnących cen wakacyjnych wyjazdów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA