fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaGospodarkaGigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Gigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Politycy Konfederacji przedstawili stanowisko partii w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście wygaśnięcia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie zwrócili uwagę na gigantyczny wzrost importu produktów rolnych ze wschodu.

Wbrew unijnej polityce Konfederacja zaapelowała o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu ochronę polskiego sektora rolniczego. W przeciwnym razie Polsce grozi utrata bezpieczeństwa żywnościowego.

Olbrzymi wzrost importu

Konfederaci zwrócili uwagę na olbrzymi wzrost importu z Ukrainy. W pierwszych tygodniach 2023 r. przywóz świeżych jaj z Ukrainy wzrósł niemal o 2,5 tys. proc.! W ciągu pierwszych ośmiu tygodni tego roku na teren Unii Europejskiej z Ukrainy wwieziono ponad 32 tys. ton mięsa drobiowego, co stanowi wzrost o prawie 100 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. Co istotne, większość tego mięsa pochodzi od gigantycznego rolniczego holdingu MHP zarejestrowanego na Cyprze. W następnym przykładzie – w pierwszych miesiącach tego roku do Polski sprowadzono z Ukrainy blisko 40 tys. ton mrożonych malin. Roczna produkcja malin w Polsce wynosi około 70 tys. ton, co oznacza, że wpuściliśmy na rynek ponad połowę całorocznej polskiej produkcji w zaledwie kilka miesięcy.

Kolejnym aspektem jest import alkoholu z Ukrainy. W 2022 r. do Polski przywieziono z tego kierunku prawie 9 mln litrów czystego alkoholu. Te ukraińskie towary są zazwyczaj tańsze, ponieważ producenci nigdy nie musieli spełniać norm unijnych. Mamy tu zatem do czynienia z nierówną konkurencją i produktami, które często nie spełniają tych samych standardów, co polska produkcja.

Wbrew Brukseli

Jak oznajmił poseł Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji, formacja jest przekonana o konieczności rewizji wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej, która obecnie niesprawiedliwie faworyzuje import z Ukrainy kosztem rodzimych producentów. Bosak podkreślił, że Polska powinna skupić się na ochronie swoich interesów, niezależnie od presji zewnętrznej i działać na rzecz utrzymania stabilności rynków rolnych.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jednolity rynek napotyka trudności

Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących wspólnego rynku UE napotyka trudności. W aktualnej kadencji działania Komisji Europejskiej przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80 proc.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA