W grudniu 2023 r. popyt na kredyty mieszkaniowe w Polsce był o 421 proc. wyższy niż rok temu – wynika z danych Biura Informacji Kredytowych. Wzrosła również średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego, która była najwyższa w historii.
Według opublikowanego przez BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe przeciętny wnioskowany kredyt mieszkaniowy w grudniu 2023 r. miał wysokość 435,27 tys. złotych. To aż o 25,1 proc. więcej niż w grudniu 2022 r., a także o 1,3 proc. więcej niż w listopadzie 2023 r.. Wzrost zainteresowania kredytami o 421 proc. oznacza, że potencjalni kredytobiorcy złożyli w grudniu wnioski kredytowe o wartości ponad czterokrotnie wyższej niż rok wcześniej.
Indeks Popytu osiągnął historycznie najwyższy poziom. Popyt na kredyty mieszkaniowe jest rekordowo wysoki, na co wpływ ma kilka czynników. To w dużej mierze jest efektem zainteresowania programem „Kredyt 2 proc.”. Wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w grudniu, aż 73 proc. osób to potencjalni beneficjenci tego programu
– powiedział Sławomir Nosal z Biura Informacji Kredytowej.
Koniec „kredytu 2 procent”
Wraz z końcem 2023 roku zakończył się również rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 procent”, którego celem było zachęcenie młodych Polaków do zakupu mieszkań. Koniec programu to skutek wyczerpania się środków na niego przeznaczonych, gdyż do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów kredytowych.
Zamiast „kredytu 2 proc.” nowa koalicja rządowa zapowiedziała wprowadzenie nowego programu o nazwie „Mieszkanie na start”. Na jego cel w 2024 r. ma być przeznaczonych 500 mln złotych.