fbpx
piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaKrajGigantyczny wzrost zainteresowania kredytami

Gigantyczny wzrost zainteresowania kredytami

Polacy masowo starają się o kredyty hipoteczne, a banki odnotowują kolejne rekordy zainteresowania takimi produktami.

W grudniu 2023 r. popyt na kredyty mieszkaniowe w Polsce był o 421 proc. wyższy niż rok temu – wynika z danych Biura Informacji Kredytowych. Wzrosła również średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego, która była najwyższa w historii.

Według opublikowanego przez BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe przeciętny wnioskowany kredyt mieszkaniowy w grudniu 2023 r. miał wysokość 435,27 tys. złotych. To aż o 25,1 proc. więcej niż w grudniu 2022 r., a także o 1,3 proc. więcej niż w listopadzie 2023 r.. Wzrost zainteresowania kredytami o 421 proc. oznacza, że potencjalni kredytobiorcy złożyli w grudniu wnioski kredytowe o wartości ponad czterokrotnie wyższej niż rok wcześniej.

Indeks Popytu osiągnął historycznie najwyższy poziom. Popyt na kredyty mieszkaniowe jest rekordowo wysoki, na co wpływ ma kilka czynników. To w dużej mierze jest efektem zainteresowania programem „Kredyt 2 proc.”. Wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w grudniu, aż 73 proc. osób to potencjalni beneficjenci tego programu

– powiedział Sławomir Nosal z Biura Informacji Kredytowej.

Koniec „kredytu 2 procent”

Wraz z końcem 2023 roku zakończył się również rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 procent”, którego celem było zachęcenie młodych Polaków do zakupu mieszkań. Koniec programu to skutek wyczerpania się środków na niego przeznaczonych, gdyż do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów kredytowych.

Zamiast „kredytu 2 proc.” nowa koalicja rządowa zapowiedziała wprowadzenie nowego programu o nazwie „Mieszkanie na start”. Na jego cel w 2024 r. ma być przeznaczonych 500 mln złotych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA