fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajGigantyczny wzrost zainteresowania kredytami

Gigantyczny wzrost zainteresowania kredytami

Polacy masowo starają się o kredyty hipoteczne, a banki odnotowują kolejne rekordy zainteresowania takimi produktami.

W grudniu 2023 r. popyt na kredyty mieszkaniowe w Polsce był o 421 proc. wyższy niż rok temu – wynika z danych Biura Informacji Kredytowych. Wzrosła również średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego, która była najwyższa w historii.

Według opublikowanego przez BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe przeciętny wnioskowany kredyt mieszkaniowy w grudniu 2023 r. miał wysokość 435,27 tys. złotych. To aż o 25,1 proc. więcej niż w grudniu 2022 r., a także o 1,3 proc. więcej niż w listopadzie 2023 r.. Wzrost zainteresowania kredytami o 421 proc. oznacza, że potencjalni kredytobiorcy złożyli w grudniu wnioski kredytowe o wartości ponad czterokrotnie wyższej niż rok wcześniej.

Indeks Popytu osiągnął historycznie najwyższy poziom. Popyt na kredyty mieszkaniowe jest rekordowo wysoki, na co wpływ ma kilka czynników. To w dużej mierze jest efektem zainteresowania programem „Kredyt 2 proc.”. Wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w grudniu, aż 73 proc. osób to potencjalni beneficjenci tego programu

– powiedział Sławomir Nosal z Biura Informacji Kredytowej.

Koniec „kredytu 2 procent”

Wraz z końcem 2023 roku zakończył się również rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 procent”, którego celem było zachęcenie młodych Polaków do zakupu mieszkań. Koniec programu to skutek wyczerpania się środków na niego przeznaczonych, gdyż do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów kredytowych.

Zamiast „kredytu 2 proc.” nowa koalicja rządowa zapowiedziała wprowadzenie nowego programu o nazwie „Mieszkanie na start”. Na jego cel w 2024 r. ma być przeznaczonych 500 mln złotych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA