fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaZdrowieGIS bierze się za suplementy diety

GIS bierze się za suplementy diety

Rząd ma zamiar zmienić ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia w celu lepszego nadzoru nad suplementami diety sprzedawanymi w polskich aptekach i sklepach.

Zaproponowany projekt, który można znaleźć w wykazie prac legislacyjnych rządu, odnosi się do zasad dotyczących prezentacji lub reklamy suplementów diety, mając na uwadze ochronę zdrowia i życia konsumentów oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa. Pomysłodawcy zmian twierdzą, że niektóre praktyki stosowane przez przedsiębiorców mogą wprowadzać konsumentów w błąd i dlatego należy ich zakazać. Mowa tutaj np. o przedstawianiu właściwości suplementów diety w sposób odbiegający od rzeczywistości.

W uzasadnieniu projektu przypomniano, że pierwszy suplement diety zarejestrowano w Polsce w 2007 r. i od tego czasu dynamika wzrostu sprzedaży oraz wartość tego rynku wzrosła wielokrotnie. Jest to efekt częstszych emisji reklam telewizyjnych takich produktów. Wszystko to niepokoi ekspertów z dziedziny nauk o zdrowiu, medycyny i farmacji.

„Od 2007 r. do 2016 r. do GIS wpłynęło około 33 114 powiadomień o wprowadzeniu lub zamiarze wprowadzenia suplementów diety po raz pierwszy do obrotu. W latach 2017-2020 do GIS wpłynęło 62 808, a w roku 2021 około 21 993 powiadomień” – wyliczono w komunikacie.

Celem zmian w zakresie reklamowania suplementów diety jest ograniczenie nieuzasadnionego i nieodpowiedniego stosowania tych produktów przez ludzi, co skutkuje niekorzystnymi konsekwencjami dla zdrowia. Dużym problemem jest fakt, że wielu Polaków jest przekonanych, iż suplementy zdrowia to złoty środek, a ich zażywanie świadczy o prowadzeniu przez nich zdrowego trybu życia, podczas gdy w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Rząd chce, aby nowe przepisy wymagały od producentów reklam suplementów, aby umieszczali w nich wyraźny komunikat, że dobrze zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych wartości odżywczych dla organizmu człowieka, a także zaproponowano wprowadzenie zakazu wykorzystywania w reklamach wizerunku autorytetów i ekspertów w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pomysłodawcy projektu chcą też zakazać kierowania reklam suplementów diety do dzieci. Inną propozycją zawartą w projekcie jest odseparowanie produktów leczniczych i suplementów diety oferowanych w aptekach, punktach aptecznych czy też placówkach obrotu pozaaptecznego.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Barmani w Polsce powinni zarabiać więcej?

Związkowa Alternatywa domaga się podniesienia stawek osobom zatrudnionym w gastronomii, które pracują nocami z soboty na niedzielę.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński miód nie wjedzie do Polski

Polska Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podjęła decyzję o niedopuszczeniu na polski rynek dużej partii miodu gryczanego z Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA