fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeGLADIUS – nowoczesny system rozpoznawczo-uderzeniowy dla polskiej armii od GRUPY WB

GLADIUS – nowoczesny system rozpoznawczo-uderzeniowy dla polskiej armii od GRUPY WB

GRUPA WB podpisała z szefem Agencji Uzbrojenia umowę na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS. – Projekt GLADIUS to nie tylko miecz. To również oczy, uszy i mózg, to złożony system rozpoznawczo-uderzeniowy oparty o znane ekspertom wyroby polskiego przemysłu – twierdzi prezes WB Piotr Wojciechowski.

Umowa obejmuje dostawę dla Wojsk Rakietowych i Artylerii czterech bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym. W skład bateryjnego modułu wejdą wyrzutnie, wozy dowodzenia, wozy amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych (BSP-U) GLADIUS.

– Projekt GLADIUS to nie tylko miecz. To również oczy, uszy i mózg, to złożony system rozpoznawczo-uderzeniowy oparty o znane ekspertom wyroby polskiego przemysłu. W projekcie wdrożone zostały zbierane latami bogate doświadczenia, w tym z konfliktu o wysokiej intensywności, w którym działa silna obrona przeciwlotnicza oraz środki walki radioelektronicznej – powiedział podczas podpisania umowy Piotr Wojciechowski, prezes GRUPY WB.

Bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS przeznaczone będą do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) rodziny FT-5. Będą one wyposażone między innymi w głowice optoelektroniczne, umożliwiające rejestrację obrazu zarówno w świetle dziennym, jak i z wykorzystaniem termowizji.

– Wojsko Polskie dostaje bardzo nowoczesny produkt, opracowany przez polskich inżynierów, wyprodukowany w Polsce w polskich zakładach GRUPY WB przy szerokiej współpracy z całym polskim przemysłem zbrojeniowym, Grupą PGZ oraz wieloma innymi podmiotami. Dzięki temu, że system GLADIUS został oparty o już istniejące polskie produkty, pierwsze dostawy nastąpią jeszcze w tym roku. Kolejne fazy projektu będą ten system wzbogacały o nowe funkcje w miarę zdobywania nowych doświadczeń – dodał Piotr Wojciechowski.

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Rolę efektorów systemu poszukiwawczo-uderzeniowego będą pełniły uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne (BSP-U) GLADIUS. Będą zintegrowane z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP zaawansowanym systemem zarządzania polem walki TOPAZ, opracowanym przez GRUPĘ WB.

GLADIUS to w stu procentach polski produkt, opracowany przez polskich inżynierów. W trakcie swego rozwoju otwiera szanse na zbudowanie wielu miejsc pracy dla młodych ludzi – specjalistów w dziedzinie elektroniki, informatyki, mechatroniki, technik materiałowych oraz matematyki. Widzimy w tym projekcie szanse na rozwój produktu unikalnego i zabójczo skutecznego. Dzięki projektowi GLADIUS polski przemysł oraz siły zbrojne wchodzą w erę sztucznej inteligencji i automatyzacji pola walki – zaznaczył prezes GRUPY WB.

Pakiet logistyczny systemu obejmuje dostawę zestawów obsługowych oraz usługę serwisową bezzałogowych statków powietrznych. W ramach pakietu szkoleniowego, uwzględniającego szkolenia personelu, pozyskane zostaną treningowe bezzałogowe statki powietrzne oraz symulatory bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego GLADIUS.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska sztuczna inteligencja chce konkurować z ChatGPT

Instytucje naukowe ogłosiły powołanie konsorcjum, którego celem jest powstanie opartego na polskich treściach modelu językowego oraz inteligentnego asystenta na kształt Chat GPT czy Google Bard.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński producent elektryków zastąpi pracowników sztuczną inteligencją i robotami

Chiński lider produkcji pojazdów elektrycznych Nio chce, żeby do 2027 r. sztuczna inteligencja i roboty zastąpiły w firmie 30 proc. siły roboczej. Ma to poprawić wydajność, obniżyć koszty i zmniejszyć zależność od wykwalifikowanych pracowników. W listopadzie firma zwolniła już 10 proc. personelu.
< 1 MIN CZYTANIA

Ślimacze tempo cyfryzacji polskich firm

Cyfryzacja staje się dziś nieodłącznym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa. O ile kwestia ta jest najzupełniej jasna, gdy myślimy o firmach dużych, o tyle potrzeba digitalizacji nie jest tak oczywista w odniesieniu do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.