fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaFinansePrezes NBP uspokaja. Co powiedział o recesji?

Prezes NBP uspokaja. Co powiedział o recesji?

W Polsce recesji nie przewidujemy – powiedział prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

W ocenie Adama Glapińskiego, choć inflacja w Polsce rośnie, to sytuacja w gospodarce nadal jest bardzo dobra. Jednocześnie NBP zauważa coraz więcej sygnałów wyraźnego spowolnienia gospodarczego – przy czym nie można mówić tutaj o kryzysie. Ekonomista pochwalił bardzo dobrą sytuację na rynku pracy oraz systematyczny wzrost płac.

– Mamy nadzieję, że kryzysu w Polsce nie będzie, recesja zapowiada się w wielu krajach, w Polsce się nie zapowiada – powiedział Glapiński.

Zdaniem prof. Glapińskiego w Polsce powinno nastąpić znaczne wyhamowanie aktywności gospodarczej, aby obniżyć inflację. Musi się to jednak odbyć bez wzrostu bezrobocia i bankructw firm.

– Jeśli chodzi o samą inflacją, jest tak jak zapowiadał NBP wcześniej, okres wakacyjny to jest prawdopodobnie punkt zwrotny naszej inflacji, ten najwyższy punkt inflacyjny, to jest ten płaskowyż, może być trochę wyżej, trochę niżej, potem inflacja będzie stopniowo maleć – stwierdził Glapiński.

Ekonomista zdradził, że gdy inflacja zejdzie do poziomu ok. 3 proc, to dopiero wtedy nastąpi przestrzeń do obniżania stóp procentowych, choć pierwsze obniżki być może nastąpią już w ostatnim kwartale 2023 r. Sama inflacja powinna maleć jeśli nie nastąpią różne nieoczekiwane czynniki, jak np. wybuch wojny na Tajwanie lub zbliżanie się wojsk rosyjskich do polskiej granicy.

Stopy procentowe znowu w górę

IAR/PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA