fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseGlobalizacja się cofa. Jakie będą tego skutki?

Globalizacja się cofa. Jakie będą tego skutki?

Szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych BIS ostrzega, że świat czeka nowa era inflacyjna — poinformowało Polskie Radio 24.

Zdaniem dyrektora generalnego BIS Agustína Carstensa era wyższej inflacji i stóp procentowych będzie skutkiem pogarszających się stosunków między Zachodem, Rosją i Chinami, a także pokłosiem pandemii koronawirusa. Oba te czynniki spowodują cofanie się globalizacji. Już dziś w prawie 60 proc. gospodarek rozwiniętych inflacja w ujęciu rocznym przekracza 5 proc. Tak źle nie było od końca lat 80.

Zdaniem Carstensa odbicie cen energii, towarów i żywności zostało spotęgowane przez wojnę na Ukrainie. Dyrektor generalny BIS zauważył też, że łańcuchy dostaw zostały uszkodzone zarówno przez pandemię, jak i wojny handlowe, a wyższe koszty życia sprawiają, że pracownicy domagają się podwyżek wynagrodzeń. Przy tym wszystkim oczekiwania co do wysokości inflacji będą różne u konsumentów, przedsiębiorstw i rynków finansowych. W opinii szefa BIS wszystko to spowoduje, że decydenci polityczni prawdopodobnie będą musieli szybko zmienić swoje podejście do tego, jak powstrzymać rozpędzającą się inflację.

– Najprawdopodobniej będzie to wymagało podniesienia, na pewien czas, realnych stóp procentowych powyżej poziomu neutralnego, aby złagodzić popyt – powiedział Carstens. – Ale banki centralne już to przerabiały. Są w pełni świadome, że krótkoterminowe koszty w zakresie aktywności i zatrudnienia są ceną, którą trzeba zapłacić, aby uniknąć większych kosztów w przyszłości – dodał dyrektor BIS cytowany przez Polskie Radio 24.

Agustin Carstens podkreślił, że rządy nie mogą polegać wyłącznie na ekspansywnej polityce monetarnej lub fiskalnej.

Źródło: polskieradio24.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA