fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatGlobalne łańcuchy wartości straciły od 3 do 5 lat wzrostu

Globalne łańcuchy wartości straciły od 3 do 5 lat wzrostu

Wstrząsy handlowe napędzane jednostronnymi taryfami celnymi między USA a Chinami to stracone od trzech do pięciu lat wzrostu w globalnych łańcuchach wartości w dotkniętych krajach - ocenia ONZ.

Raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), dotyczący postpandemicznej przyszłości globalnych łańcuchów wartości wykazał, że handel w obrębie tych linii dostaw skurczył się w wartościach bezwzględnych wraz z innymi rodzajami handlu. Mimo to pozostaną w centrum ożywienia gospodarczego w regionie Azji i Pacyfiku, nawet gdy globalni producenci rozważają przeniesienie produkcji bliżej ojczyzny.

Pojęcia globalnego łańcucha wartości i globalnego łańcucha dostaw odnoszą się do ludzi, ról i działań związanych z produkcją towarów i usług oraz ich dostawami, dystrybucją i działaniami posprzedażnymi, gdy te działania muszą być koordynowane w różnych lokalizacjach.

W ramach wojny handlowej między USA a Chinami na towary warte miliardy dolarów wciąż nakładane są taryfy celne.

Według raportu UNDP szok w polityce handlowej jest bardzo duży, jednak mimo że dochodzi do pewnego poluzowania powiązań w globalnym łańcuchu, to w żadnym wypadku nie ma miejsca dezintegracja modelu na masową skalę.

Stany Zjednoczone i Chiny uzgodniły częściową umowę handlową w 2020 r. i to mimo, że Państwo Środka nigdy nie wywiązywało się ze swoich zobowiązań zakupowych. W stosunkach handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata utrzymuje się znaczna nierównowaga handlowa.

Według raportu poza wojną handlową na linii USA-Chiny, do pogarszającej się sytuacji swoje trzy grosze dołożyła też restrykcyjna polityka handlowa podczas pandemii Covid-19, ponieważ kraje produkujące ograniczały eksport. Kłopoty z dostawami pojawiają się, gdy koszty wysyłki towarów na całym świecie gwałtownie rosną, grożąc wzrostem cen konsumenckich i pogłębianiem obaw na światowych rynkach, które już przygotowują się na przyspieszenie inflacji.

– To, co widzieliśmy zarówno z powodu pandemii, jak i wojny handlowej, to fakt, że kraje, w tym Chiny i USA, faktycznie zdywersyfikowały ryzyko – powiedziała Kanni Wignaraja, asystentka sekretarza generalnego ONZ i dyrektor UNDP ds. Azji i Pacyfiku.

Wignaraja uważa, że wcześniej dominował pogląd, aby „iść po najniższych kosztach”, a najtańsza opcja zaczęła rozciągać globalny łańcuch wartości. „Teraz widzieliśmy podwójny szok, pokazujący przewagę naszego globalnego systemu łańcucha wartości, ponieważ dostrzegalne stało się zróżnicowane ryzyko i większa zależność od wielu dostawców w wielu krajach” – dodała Wignaraja.

Raport stwierdza, że ​​kraje mają „znaczący potencjał” w zakresie pobudzenia handlu poprzez dwie mega umowy, Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (RCEP) oraz Kompleksowe i Postępowe Partnerstwo Transpacyficzne (CPTPP), które obejmują wiele gospodarek w Azji.

Według raportu kraje uczestniczące w CPTPP mogą cieszyć się równowartością 12 lat dodatkowej integracji globalnego łańcucha wartości w oparciu o tempo obserwowane w latach 2000-2018, podczas gdy kraje RCEP mogą odczuć wzrost porównywalny do około pięciu lat.

Źródło: Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA