fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaŚwiatGlobalne łańcuchy wartości straciły od 3 do 5 lat wzrostu

Globalne łańcuchy wartości straciły od 3 do 5 lat wzrostu

Wstrząsy handlowe napędzane jednostronnymi taryfami celnymi między USA a Chinami to stracone od trzech do pięciu lat wzrostu w globalnych łańcuchach wartości w dotkniętych krajach - ocenia ONZ.

Raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), dotyczący postpandemicznej przyszłości globalnych łańcuchów wartości wykazał, że handel w obrębie tych linii dostaw skurczył się w wartościach bezwzględnych wraz z innymi rodzajami handlu. Mimo to pozostaną w centrum ożywienia gospodarczego w regionie Azji i Pacyfiku, nawet gdy globalni producenci rozważają przeniesienie produkcji bliżej ojczyzny.

Pojęcia globalnego łańcucha wartości i globalnego łańcucha dostaw odnoszą się do ludzi, ról i działań związanych z produkcją towarów i usług oraz ich dostawami, dystrybucją i działaniami posprzedażnymi, gdy te działania muszą być koordynowane w różnych lokalizacjach.

W ramach wojny handlowej między USA a Chinami na towary warte miliardy dolarów wciąż nakładane są taryfy celne.

Według raportu UNDP szok w polityce handlowej jest bardzo duży, jednak mimo że dochodzi do pewnego poluzowania powiązań w globalnym łańcuchu, to w żadnym wypadku nie ma miejsca dezintegracja modelu na masową skalę.

Stany Zjednoczone i Chiny uzgodniły częściową umowę handlową w 2020 r. i to mimo, że Państwo Środka nigdy nie wywiązywało się ze swoich zobowiązań zakupowych. W stosunkach handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata utrzymuje się znaczna nierównowaga handlowa.

Według raportu poza wojną handlową na linii USA-Chiny, do pogarszającej się sytuacji swoje trzy grosze dołożyła też restrykcyjna polityka handlowa podczas pandemii Covid-19, ponieważ kraje produkujące ograniczały eksport. Kłopoty z dostawami pojawiają się, gdy koszty wysyłki towarów na całym świecie gwałtownie rosną, grożąc wzrostem cen konsumenckich i pogłębianiem obaw na światowych rynkach, które już przygotowują się na przyspieszenie inflacji.

– To, co widzieliśmy zarówno z powodu pandemii, jak i wojny handlowej, to fakt, że kraje, w tym Chiny i USA, faktycznie zdywersyfikowały ryzyko – powiedziała Kanni Wignaraja, asystentka sekretarza generalnego ONZ i dyrektor UNDP ds. Azji i Pacyfiku.

Wignaraja uważa, że wcześniej dominował pogląd, aby „iść po najniższych kosztach”, a najtańsza opcja zaczęła rozciągać globalny łańcuch wartości. „Teraz widzieliśmy podwójny szok, pokazujący przewagę naszego globalnego systemu łańcucha wartości, ponieważ dostrzegalne stało się zróżnicowane ryzyko i większa zależność od wielu dostawców w wielu krajach” – dodała Wignaraja.

Raport stwierdza, że ​​kraje mają „znaczący potencjał” w zakresie pobudzenia handlu poprzez dwie mega umowy, Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (RCEP) oraz Kompleksowe i Postępowe Partnerstwo Transpacyficzne (CPTPP), które obejmują wiele gospodarek w Azji.

Według raportu kraje uczestniczące w CPTPP mogą cieszyć się równowartością 12 lat dodatkowej integracji globalnego łańcucha wartości w oparciu o tempo obserwowane w latach 2000-2018, podczas gdy kraje RCEP mogą odczuć wzrost porównywalny do około pięciu lat.

Źródło: Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia chce chronić swój rynek przed napływem tanich elektryków z Chin

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie subsydiowania pojazdów elektrycznych z Chin. Decyzja ta wywołała gniewne reakcje w Pekinie, a eksperci twierdzą, że szykuje się wojna handlowa.
3 MIN CZYTANIA

Pomysły Komisji Europejskiej zagrożeniem dla dzieci

Komisja Europejska pracuje nad zintegrowanymi systemami ochrony dzieci, z czego mogą wyniknąć niebezpieczne rozwiązania, które będą musiały przyjąć kraje członkowskie.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańska sieć handlowa zamyka sklepy przez złodziei

Sieć dyskontów Target ogłosiła zamknięcie 9 ze swoich sklepów, z powodu zbyt dużego poziomu kradzieży oraz przemocy, na jaką są narażeni jej pracownicy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

ORLEN wspiera polskich rolników i dba o środowisko

Bazując na surowcach od polskich rolników, Grupa ORLEN będzie rozwijać produkcję biopaliw, na co przeznaczy do 2030 r. 15 mld zł. Działania te pozytywnie wpłyną na rozwój krajowego rolnictwa. W ramach rozwijania tego sektora w Jedliczu powstanie instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji, czyli powstający z produktów niespożywczych. W Kętrzynie z kolei – największa w Polsce tłocznia rzepaku.
4 MIN CZYTANIA

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.
4 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu

1 grudnia w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA – RESTAURACJA FIRST FLOOR odbędzie się cykliczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu. Impreza rokrocznie przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. „Forum Polskiej Gospodarki” objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
3 MIN CZYTANIA