fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumGłówny ekonomista Ministerstwa Finansów: „Mamy duży bufor bezpieczeństwa pozwalający reagować na sytuację...

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów: „Mamy duży bufor bezpieczeństwa pozwalający reagować na sytuację kryzysową”

Jaka może być w tym roku skala recesji polskiej gospodarki w związku z epidemią koronawirusa? Jaki scenariusz bazowy pan zakłada? Jaki deficyt na ten rok pan przewiduje i o ile zwiększy się pańskim zdaniem dług publiczny?

Na razie jesteśmy na etapie szacowania podstawowych danych makroekonomicznych, które opublikujemy pod koniec kwietnia w ramach Aktualizacji Programu Konwergencji. Dotychczas zwlekaliśmy z prognozami, aby uwzględnić w nich jak najwięcej danych z realnej gospodarki.

Istnieje ryzyko jeszcze większego osłabienia się złotego wobec najważniejszych walut i jak może to wpłynąć na wysokość naszego zadłużenia?

Od początku roku do teraz złoty osłabił się w stosunku do euro o ok. 6%, przy czym w ciągu ostatniego miesiąca mieliśmy do czynienia z umocnieniem złotego. Własna waluta i płynny kurs walutowy jest siłą polskiej gospodarki, pozwalającą na jej elastyczne dostosowanie do warunków zewnętrznych. Z punktu widzenia wpływu na dług publiczny nie widzimy zagrożeń. Dzięki konsekwentnie prowadzonej strategii zarządzania długiem publicznym jego wrażliwość na wahania kursowe jest dużo mniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Finansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu odbywa się przede wszystkim na rynku krajowym, w złotych. Udział walut obcych w długu Skarbu Państwa, jeszcze na koniec 2015 r. wynoszący 35%, obecnie stanowi już tylko 27%, a celem Strategii jest jego zmniejszenie poniżej 25%. Co więcej, otoczenie niskich stóp procentowych, tak na rynku krajowym jak i zagranicznych, wpływa pomniejszająco również na koszty obsługi długu publicznego.

Czy pakiet antykryzysowy wpłynie na oprocentowanie polskiego długu i jaki wpływ na rentowność naszych obligacji ma zapowiedź ich skupu na rynku wtórnym przez NBP?

Oczywiście polityka pieniężna banku centralnego, bieżąca i oczekiwana przyszła, ma duży wpływ na rynkowe poziomy rentowności skarbowych papierów wartościowych. W tym roku NBP dwukrotnie obniżał stopy procentowe, w tym referencyjną z 1,5% do 0,5%, a rentowności skarbowych papierów wartościowych osiągnęły historyczne minima. Rentowności naszych obligacji to obecnie od 0,6% dla 2 lat do 1,4% dla 10 lat wobec 1,6%-2,2% na początku roku.

Znaczenie ma też stabilność finansów publicznych oraz siła i elastyczność gospodarki, nasza jest wysoka. Od 2015 r. w udało się znacząco obniżyć dług publiczny w relacji do PKB do 44% na koniec zeszłego roku. Spadają również koszty jego obsługi. Dzięki temu obecnie posiadamy duży bufor bezpieczeństwa, pozwalający reagować na sytuację kryzysową bez obaw o osiągnięcie przez dług czy koszty jego obsługi niebezpiecznych poziomów. Natomiast niestandardowe działania NBP dodatkowo zwiększają naszą przestrzeń fiskalną.

Rozmawiał Kamil Goral

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA