fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumGłówny partner handlowy Polski z problemami

Główny partner handlowy Polski z problemami

W 2019 r. ​​niemiecka gospodarka wzrosła o 0,6% , co stanowi najgorszy rezultat od 2013 r. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) winą za tak kiepski wynik obarcza „brexit” i problemy krajowego przemysłu motoryzacyjnego. „Niemiecka gospodarka znów wzrosła, ale z mniejszą dynamiką” – podsumował Albert Braakmann, szef departamentu statystyki makroekonomicznej Destatis. W 2019 r. niemiecki eksport wzrósł o 0,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, zaś import wzrósł o 1,9%.

Zgodnie z danymi Destatis w ubiegłym roku konsumpcja prywatna wzrosła o 1,6%, zaś wydatki publiczne o 2,5%. Niepokojący jest powolny wzrost nakładów na dobra inwestycyjne (wydatków inwestycyjnych) które w ubiegłym roku wzrosły zaledwie o 0,4%. Z drugiej strony, niemieckiego budownictwo odnotowało wzrost o 3,8%.

„Problemy przemysłu jak dotąd prawie nie rozprzestrzenił się inne sektory gospodarki. Oznacza to, że obecna sytuacja różni się od kryzysu strefy euro z lat 2011–2013, który to dotkliwie uderzył w Niemcy “ – tak sytuację u naszych zachodnich sąsiadów ocenił Timo Wollmershäuser – dyrektor ekonomiczny Instytutu Ifo w Monachium. Na początku 2012/13 w Niemczech nastąpiło spowolnienie gospodarcze które trwało, aż do 2017 r. W tym czasie wartość dodana w przemyśle i budownictwie spadła, zmniejszyła się także wielkość konsumpcji. Tymczasem zdaniem Wollmershäuser w 2019 r. sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Niemiecką gospodarkę wspierała bowiem silna konsumpcja wewnętrzna i rozwój budownictwa. I chociaż wzrost zatrudnienia w ostatnim roku przyhamował, to jednak wzrost dochodów gospodarstw domowych pozostał wysoki. Zauważalny wzrost płac, niższe podatki, wyższe emerytury i więcej świadczeń dla dzieci – zdaniem analityków z Instytutu z Ifo – zwiększyły siłę nabywczą Niemców.

Nie ulega jednak wątpliwości, że nadreńską gospodarkę czeka trudny okres. Z słaby globalny popyt na niemieckie towary przemysłowe oraz zmiany strukturalne w przemyśle motoryzacyjnym, przyczyniły się do tego, że niemiecki sektor produkcyjny znajduje się w recesji od połowy 2018 r. Według szacunków Instytutu Ifo spadek produkcji w przemyśle motoryzacyjnym przyczynił się do spowolnienia wzrost niemieckiego PKB o 0,75 punktu procentowego w 2019 roku. Co gorsza nic nie wskazuje na odwrócenie tendencji. Wręcz przeciwnie, przedstawiciele sektora motoryzacyjnego nie mają wątpliwości, że ​​przejście na samochód elektryczny, będzie kosztować około pół miliona miejsc pracy w tej branży.

Dyrektor ekonomiczny Instytutu Gospodarki IfW w Kilonii, Stefan Kooths uważa, że „tempo wzrostu w wysokości 0,6% wynika głównie z przyczyn ekonomicznych. W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci produkcja gospodarcza wzrastała średnio o 1,4%” – wspomina Kooths, ostrzegając, że „biorąc pod uwagę kierunek zmian demograficznych szanse na wzrost zmniejszą się prawie o połowę w krótkim okresie czasu. Powinno to również zaostrzyć konflikty społeczne związane z dystrybucją dóbr, zwłaszcza że systemy zabezpieczenia społecznego większości państw, nie zostały jeszcze przygotowane na nadchodzące zmiany”.

Państwo niemieckie, czyli rząd federalny, landy, gminy i fundusz zabezpieczenia społecznego zamknęły rok budżetowy za 2019 ze wspólną nadwyżką w wysokości 49,8 mld euro, co stanowi 1,5% PKB. Jednak zgodnie z obliczeniami IfW wskazane nadwyżki całkowicie stopnieją do 2021 r.

Pomimo wielu problemów Niemcy w ubiegłym roku pobiły nowy rekord zatrudnienia: 45,3 miliona pracujących i roczny wzrost 400 000 pracowników. Z drugiej jednak strony, doszło obniżenia produktywności pracy, co może być kolejnym sygnałem recesji.

AG/abc.es

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA