fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumGłówny partner handlowy Polski z problemami

Główny partner handlowy Polski z problemami

W 2019 r. ​​niemiecka gospodarka wzrosła o 0,6% , co stanowi najgorszy rezultat od 2013 r. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) winą za tak kiepski wynik obarcza „brexit” i problemy krajowego przemysłu motoryzacyjnego. „Niemiecka gospodarka znów wzrosła, ale z mniejszą dynamiką” – podsumował Albert Braakmann, szef departamentu statystyki makroekonomicznej Destatis. W 2019 r. niemiecki eksport wzrósł o 0,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, zaś import wzrósł o 1,9%.

Zgodnie z danymi Destatis w ubiegłym roku konsumpcja prywatna wzrosła o 1,6%, zaś wydatki publiczne o 2,5%. Niepokojący jest powolny wzrost nakładów na dobra inwestycyjne (wydatków inwestycyjnych) które w ubiegłym roku wzrosły zaledwie o 0,4%. Z drugiej strony, niemieckiego budownictwo odnotowało wzrost o 3,8%.

„Problemy przemysłu jak dotąd prawie nie rozprzestrzenił się inne sektory gospodarki. Oznacza to, że obecna sytuacja różni się od kryzysu strefy euro z lat 2011–2013, który to dotkliwie uderzył w Niemcy “ – tak sytuację u naszych zachodnich sąsiadów ocenił Timo Wollmershäuser – dyrektor ekonomiczny Instytutu Ifo w Monachium. Na początku 2012/13 w Niemczech nastąpiło spowolnienie gospodarcze które trwało, aż do 2017 r. W tym czasie wartość dodana w przemyśle i budownictwie spadła, zmniejszyła się także wielkość konsumpcji. Tymczasem zdaniem Wollmershäuser w 2019 r. sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Niemiecką gospodarkę wspierała bowiem silna konsumpcja wewnętrzna i rozwój budownictwa. I chociaż wzrost zatrudnienia w ostatnim roku przyhamował, to jednak wzrost dochodów gospodarstw domowych pozostał wysoki. Zauważalny wzrost płac, niższe podatki, wyższe emerytury i więcej świadczeń dla dzieci – zdaniem analityków z Instytutu z Ifo – zwiększyły siłę nabywczą Niemców.

Nie ulega jednak wątpliwości, że nadreńską gospodarkę czeka trudny okres. Z słaby globalny popyt na niemieckie towary przemysłowe oraz zmiany strukturalne w przemyśle motoryzacyjnym, przyczyniły się do tego, że niemiecki sektor produkcyjny znajduje się w recesji od połowy 2018 r. Według szacunków Instytutu Ifo spadek produkcji w przemyśle motoryzacyjnym przyczynił się do spowolnienia wzrost niemieckiego PKB o 0,75 punktu procentowego w 2019 roku. Co gorsza nic nie wskazuje na odwrócenie tendencji. Wręcz przeciwnie, przedstawiciele sektora motoryzacyjnego nie mają wątpliwości, że ​​przejście na samochód elektryczny, będzie kosztować około pół miliona miejsc pracy w tej branży.

Dyrektor ekonomiczny Instytutu Gospodarki IfW w Kilonii, Stefan Kooths uważa, że „tempo wzrostu w wysokości 0,6% wynika głównie z przyczyn ekonomicznych. W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci produkcja gospodarcza wzrastała średnio o 1,4%” – wspomina Kooths, ostrzegając, że „biorąc pod uwagę kierunek zmian demograficznych szanse na wzrost zmniejszą się prawie o połowę w krótkim okresie czasu. Powinno to również zaostrzyć konflikty społeczne związane z dystrybucją dóbr, zwłaszcza że systemy zabezpieczenia społecznego większości państw, nie zostały jeszcze przygotowane na nadchodzące zmiany”.

Państwo niemieckie, czyli rząd federalny, landy, gminy i fundusz zabezpieczenia społecznego zamknęły rok budżetowy za 2019 ze wspólną nadwyżką w wysokości 49,8 mld euro, co stanowi 1,5% PKB. Jednak zgodnie z obliczeniami IfW wskazane nadwyżki całkowicie stopnieją do 2021 r.

Pomimo wielu problemów Niemcy w ubiegłym roku pobiły nowy rekord zatrudnienia: 45,3 miliona pracujących i roczny wzrost 400 000 pracowników. Z drugiej jednak strony, doszło obniżenia produktywności pracy, co może być kolejnym sygnałem recesji.

AG/abc.es

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Coraz większy pesymizm niemieckich przedsiębiorców

Największa gospodarka Europy zmierza w kierunku kolejnego pogorszenia koniunktury, a perspektywy gospodarcze firm są coraz bardziej ponure. Nastroje w niemieckim biznesie spadły do najniższego poziomu z jesieni 2022 r., czyli z czasów kumulacji kryzysów: ataku Rosji na Ukrainę i pandemii.
3 MIN CZYTANIA

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA