fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajGłówny Urząd Statystyczny uchyli nam swoje wrota

Główny Urząd Statystyczny uchyli nam swoje wrota

W najbliższych tygodniach będzie miała miejsce inauguracja projektu Wrota Statystyki, który pozwoli na prosty, szybki i intuicyjny dostęp do danych statystycznych gromadzonych przez GUS.

Główny Urząd Statystyczny zaplanował na koniec listopada prezentację produktów powstałych w ramach inicjatywy Wrota Statystyki. Będzie to szereg innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących nowoczesne technologie. 

Będzie łatwiej przebrnąć przez tabelki

Celem projektu jest poprawa dostępności gromadzonych przez GUS danych i oddanie ich do dyspozycji wszystkim zainteresowanym osobom w szerokiej i nowoczesnej formie. 

Użytkownicy otrzymają dostęp do obszernego zakresu danych statystycznych dotyczących demografii, gospodarki, edukacji oraz szeregu innych zagadnień społeczno-ekonomicznych. 

Wszystko to będzie możliwe do analizy za pomocą prostego i intuicyjnego mechanizmu wyszukiwania pozwalającego na tworzenie wykresów, map oraz porównywania wybranych danych. 

Ile to wszystko kosztuje?

Projekt przewiduje powstanie jednolitej i spójnej platformy, na której zostaną udostępnione dane. Potencjalnymi grupami odbiorców będą osoby indywidualne, przedsiębiorstwa, instytucje rządowe, samorządowe czy placówki edukacyjne. 

Przedsięwzięcie Wrota Statystyki było realizowane od 2019 roku. Jego koszt to ponad 39 milionów złotych, z tego 33 miliony pochodzi z unijnych środków przyznanych w ramach  Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. 

stat.gov.pl, bip.stat.gov.pl, mapadotacji.gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA