fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaFelietonGłupota i fikcja unijnej zielonej polityki odpadowej

Głupota i fikcja unijnej zielonej polityki odpadowej

Chociaż od początku lipca tego roku w krajach unijnych obowiązuje zakaz sprzedaży niektórych produktów plastikowych jednorazowego użytku – głównie patyczków higienicznych, sztućców, słomek i mieszadełek – nie ma co się łudzić, że przyniesie on realne korzyści środowisku naturalnemu. Unia ma zakazać używania wszystkich plastikowych opakowań dopiero od… 2024 roku. Góry śmieci wciąż rosną, a za selekcjonowanie, składowanie i utylizację odpadów płacą podatnicy, a nie producenci.

Pijesz kawę z plastikowego kubka z rozmiękającą szybko papierową słomką? Dziwisz się, po co to? Nie dziw się. Uczestniczysz w eksperymencie unijnym, którego założeniem jest ograniczenie ilości plastikowych odpadów oraz transformacja w kierunku tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym. Brzmi pięknie, prawda?

Tylko brzmi. Bo zamiast wprowadzić zakaz produkcji wszystkich plastikowych opakowań w tym samym czasie (przede wszystkim butelek, foliowych pudełek i pudełeczek, sprzętów rybackich i tym podobnych), ma on obowiązywać dopiero od… 2024 roku. Można przypuszczać, że zadziałał tu lobbing wielkich producentów. Pakowanie wszystkiego w plastik niż w cokolwiek innego jest i zawsze będzie tańsze.

Nie płacą producenci, to my płacimy

Według szacunków Komisji Europejskiej, za zaśmiecanie środowiska naturalnego podatnicy w krajach członkowskich UE płacą 55 mln euro rocznie. Teoretycznie to zanieczyszczający mają pokrywać koszty utylizacji zanieczyszczeń i płacić za szkody wyrządzone w środowisku. To założenie wpisano jako jedną z głównych zasad zielonej polityki unijnej. Jest to jednak fikcja, tak się nie dzieje. Przede wszystkim nie wszyscy producenci objęci są tym obowiązkiem. A nawet, gdy są objęci, nie wywiązują się z niego.

Potwierdzają to wnioski płynące z opublikowanego właśnie raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). – Unia Europejska zobowiązała zanieczyszczających do płacenia za zatruwanie środowiska. Zbyt często jednak koszty te zmuszeni są pokrywać europejscy podatnicy, a działania mające na celu usuwanie zanieczyszczeń są często finansowane ze środków publicznych oraz funduszy unijnych – komentuje wyniki raportu Viorel Stefan z ETO.

Chociaż dużej części zakładów przemysłowych dotyczy dyrektywa o emisjach przemysłowych, kraje unijne unikają pociągania swojego sektora przemysłowego do odpowiedzialności. Firmy nie płacą więc za zanieczyszczenia. Niechlubnym przykładem są te duże gospodarstwa rolne, które zatruwają wody gruntowe. Rolnictwo zużywa aż 58 proc. wody. Niektóre gospodarstwa nie płacą nawet za ścieki lub płacą mało, a wykorzystaną brudną wodę wpuszczają wprost do gruntu. Powstałe szkody środowiskowe pokrywa oczywiście podatnik.

Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?

Zbyt często też uprawnione do tego urzędy nie egzekwują przepisów o ochronie środowiska. Przedsiębiorcy-truciciele pozostają bezkarni i trują w dalszym ciągu. Czasem zanieczyszczający twierdzi, że nie stać go na pokrycie strat i w kontrolowany sposób „bankrutuje”. Nie ma pieniędzy i koniec! Nie zapłaci, a przy tym nie jest ubezpieczony. Gdy trucicielska firma ogłasza upadłość (by odrodzić się później pod inną nazwą), koszty usunięcia zanieczyszczeń z reguły spadają na podatników.

Komisja Europejska zapowiada, że ma to się zmienić. Producenci mają zacząć realnie odpowiadać za generowanie problemów z odpadami i przestać produkować śmieci. Na razie jest jednak wielki „zielony” bałagan.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grecia skończyła szkołę

Nie taka już mała Grecia Thunberżanka skończyła właśnie szkołę i oznajmiła, że w związku z tym nie będzie już więcej strajkować – bo też nie będzie już mogła opuszczać zajęć, skoro żadnych nie będzie miała. Ale protestować w obronie klimatu nadal zamierza.
4 MIN CZYTANIA

Czy można spóźnić się na apokalipsę?

Po blisko 30 latach od premiery „Seksmisji” widzimy, że męskość nie tyle przeżywa głęboki kryzys, ile wręcz chyli się ku upadkowi wobec świata opanowanego już nawet nie przez kobiecość, ale bezpłciowość wspieraną przez wizję multipłciowości. Jeśli przypatrzeć się temu zjawisku z przymrużeniem oka, dojdziemy do wniosku, że to są jeszcze większe jaja, niż zawarte w scenariuszu tej genialnej komedii.
6 MIN CZYTANIA

Dobroczyńcy ludzkości uprawiają swoją dobroczynność na cudzy koszt

Pani Anna Machińska oficjalnie powiększyła grono autorytetów moralnych, którzy ze swoich wież z kości słoniowej czują się w prawie, a właściwie – w obowiązku udzielania gawiedzi zbawiennych pouczeń w najróżniejszych sprawach. Tedy postanowiła wesprzeć „aktywistów”, którzy angażują się po stronie migrantów próbujących sforsować nie tylko granicę polsko-białoruską, ale również granicę polsko-ukraińską
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA